Kogo zatrudnić w czasach kryzysu?
2012-09-10
Spowolnienie gospodarcze wymusza na pracodawcach ostrożniejsze plany związane ze zwiększaniem zatrudniania. Dlatego też firmy, które mimo to zdecydują się zatrudnić nowe osoby prócz kompetencji i doświadczenia analizują czy pracownik, w którego zainwestują i przeszkolą, nie zmieni pracy za rok czy dwa. Statystyczny Polak bowiem do czterdziestego roku życia zmienia pracę średnio 8 razy.Nie dotyczy to jednak osób dotkniętych wykluczeniem społecznym. Te, w związku z trudną sytuacją życiową dążą do stabilizacji na polu zawodowym, związując się z firmą na lata. Osoby niepełnosprawne, ofiary przemocy domowej, czy osoby pochodzące z rodzin dysfunkcyjnych ofertę pracy traktują jako pomoc, za którą odwdzięczają się pracodawcy długoletnią lojalnością. Praca, prócz źródła zarobku stanowi dla nich przede wszystkim formę rehabilitacji społecznej i psychicznej, co czyni ich zdeterminowanymi, chętnymi do podejmowania nowych zadań i podnoszenia kwalifikacji pracownikami.
Mimo stereotypów, osoby z tych grup są często dobrze wykształcone i posiadają długoletnie doświadczenie. Sytuacja życiowa będąca powodem tego, że znalazły się poza rynkiem pracy, utrudnia powrót, który jest niezbędny, by położyć kres społecznemu wykluczeniu z jakim się zmagają.
Skąd zatem wziąć takich kandydatów? Wystarczy dołączyć do grona polskich firm społecznie odpowiedzialnych zaangażowanych w projekt „Włącz się" hiszpańskiej Fundacji la Caixa i wspierać zatrudnienie osób z grup defaworyzowanych. W ostatnim czasie zrobiły to takie firmy jak Allianz, SODEXO czy CCC. W Hiszpanii program funkcjonuje od 2006 roku. W ciągu sześciu lat zostało zatrudnionych ponad 42 000 osób, w przeszło 19 000 firmach.
Wśród polskich firm, które już wdrożyły wewnętrzną politykę społecznej odpowiedzialności, są m.in. Dr Irena Eris, Randstad, Intel, ISS Facility Services, IBM, Fundacja Sto Pociech, Stowarzyszenie Wspólne Podwórko, Accurate Czechowski, Biuro tłumaczeń LEXIS, Impel, Konsalnet, Biuro podatkowe Duet Krystyna Lesiak, Fundacja Miejsce Kobiet.
Program Fundacji la Caixa funkcjonuje w Hiszpanii od 2006 roku. W ciągu sześciu lat zostało zatrudnionych ponad 42 000 osób, w przeszło 19 000 firmach. W Polsce program „Włącz się" będzie realizowany za pośrednictwem Fundacji Edukacji i Nauki im. Polikarpa Maciejczyka. Partnerem kluczowym jest Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, a także trzy organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji (www.integracja.org), Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia" IPZ (www.niebieskalinia.pl) oraz Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Problemami Emocjonalnymi SPOZA (www.spoza.org.pl). Zainteresowane udziałem w programie firmy prosimy o kontakt z koordynatorką programu „Włącz się" w Polsce, Anną Sobierańską, e-mail: a.sobieranska@fen.org.pl.