Czy burmistrzowie będę rządzili światem?

W erze globalizacji miasta stają się nadzieją dla ocalenia demokracji. Miasta mogą i będą w stanie rządzić światem - mówił podczas wykładu w trzecim dniu Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie dr Benjamin Barber, doradca światowych liderów politycznych, autor bestselerowej książki "Dżihad kontra McŚwiat". W 2013 roku ukaże się jego nowa praca poświęcona rosnącej roli miast.

Nie powinniśmy mówić o państwach narodowych, tylko o miastach. W ten sposób możemy znaleźć recepty na fundamentalne problemy, tj. kryzys demokracji. Kiedyś państwa narodowe uratowały demokrację, ale dziś ją niszczą. Były receptą na potrzebę niezależności ludów, ale są niedostosowane do współczesnego świata. Miasto natomiast zawsze było naturalnym ośrodkiem życia i funkcjonowania zbiorowości.

Ponad połowa ludności świata żyje w miastach, a w krajach rozwiniętych - 80 proc. Miasta są więc naszym przeznaczeniem. Stają się narzędziem do ratowania państw przed kryzysem suwerności. Problemem jest dziś jak pogodzić zarządzanie centralne z lokalnym. Patrząc na Stany Zjednoczone wyraźnie widać, że burmistrzowie miast dużo lepiej niż rząd federalny radzą sobie z rozwiązywaniem wielu problemów.

Przykładem może być współpraca w zakresie ograniczania emisji dwutlenku wegla. Badania wskazują, że miasta odpowiadają za 85 proc. emisji, a Stany Zjednoczone i Chiny razem za 45 proc. By skutecznie rozwiązać problem nadmiernej emisji miasta, a nie państwa, powinny porozumieć się w sprawie wprowadzenia ograniczeń.
Miasta różnią się, ale funkcjonalnie i architektonicznie są do siebie znacznie bardziej podobne niż kultury narodowe. Państwa są bardziej antygobalistyczne, miasta - wręcz przeciwnie. Miasta są dziś motorem demokracji globalnej i potężną alternatywą dla państwa narodowego. Co bardzo symboliczne, otaczają je mosty, a nie mury, jak kiedyś.

Zwolennicy suwerenności, nowi nacjonaliści, nadal mówią o autonomii państw narodowych. Są idealistami, marzą o świecie, którego już nie ma. Mamy teorię umowy społecznej sprzed 400 lat, która dała podstawy państwu narodowemu. Potrzebne jest nowe rozwiązanie. Niech burmistrzowie rządzą światem, niech dokonają tego, czego nie potrafią zrobić państwa! - nawoływał Benjamin Barber.
Zdaniem Barbera najważniejszym zadaniem współczesnej demokracji jest "wymyslić się na nowo", uwzględniając przy tym - w większym stopniu niż dotychczas - zasadę solidarności społecznej I odpowiedzialności.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Europejskie Forum Nowych Idei, którego druga edycja odbywa się w Sopocie od 26-28 września 2012 r. to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych, z udziałem wybitnych ekonomistów i innych ekspertów, a także przedstawicieli świata kultury i polityki. Forum jest organizowane przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE, miastem Sopot oraz wiodącymi firmami i instytucjami. Partnerami strategicznymi EFNI są Orange, Orlen, PZU, Rzeczpospolita i TVP.