Pomysły europejskich pracodawców na ratowanie strefy euro
2012-10-18
Ochrona euro ma kluczowe znaczenie dla długofalowego wzrostu gospodarczego w Europie. Dlatego niezbędne jest pogłębienie politycznej i gospodarczej integracji, co przełoży się na wzrost zaufania do gospodarki, a szczególnie strefy euro - uważają europejscy pracodawcy zrzeszeni w BUSINESSEUROPE, największej organizacji pracodawców w UE, do której należy PKPP Lewiatan.
- Po przyznaniu Unii Europejskiej Pokojowej Nagrody Nobla decyzje podejmowane na zbliżającym się posiedzeniu Rady Europejskiej będą szczególnie uważnie obserwowane - napisał w liście wysłanym do Hermana van Rompuya oraz José Manuela Barroso, Jürgen R. Thumann, prezydent BUSINESSEUROPE.Ustanowienie wspólnej waluty przyniosło niespotykaną wcześniej stabilizację cen, wzrost wymiany handlowej i rozkwit gospodarczy. Ochrona euro ma kluczowe znaczenie dla długofalowego wzrostu gospodarek kontynentu. Dlatego europejscy liderzy powinni podjąć konkretne kroki w celu obrony wspólnej waluty. Cześć ważnych decyzji została już zrealizowana, jak choćby w postaci porozumień tj. „sześciopak" i „semestr europejski", czyli okres oceny i koordynacji polityki gospodarczej, stanowiący ramy wzmocnionego zarządzania gospodarczego. Dzięki temu suma deficytów budżetowych krajów UE spadła z 6,9 proc. unijnego PKB w 2009 do oczekiwanego poziomu 3,3 proc. w 2012 roku.
- Więcej integracji i więcej Europy, to jedyna skuteczna recepta na dzisiejsze problemy strefy euro i całej Unii Europejskiej - powiedziała Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan i wiceprezydent BUSINESSEUROPE.
Jednak niezbędne jest pilne podjęcie kolejnych kroków na drodze do zwiększenia politycznej i gospodarczej integracji, co w krótkim okresie przełoży się na wzrost zaufania do europejskiej gospodarki, a w szczególności strefy euro.
Wyzwania stojące przed strefą euro wymagają rozwiązań na jej miarę, które zapewnią m.in. uwzględnienie specyficznych interesów państw członkowskich UE spoza strefy (tzw. opcja opt-in).
BUSINESSEUROPE przygotował komentarz do planów KE w sprawie przyszłości unii gospodarczej i monetarnej, które zostały zaprezentowane przez Komisję Europejską w czerwcowym raporcie „Towards a genuine economic and monetarny union".
1. Filar 1: Zintegrowane ramy finansowe
Europejski biznes popiera większą integrację rynków finansowych w Europie. Dostrzegamy znaczące korzyści działania Jednolitego Mechanizmu Nadzoru (SSM), kontrolującego wszystkie instytucje udzielające kredytów w państwach członkowskich. Potrzebna jest dalsza dyskusja nad mechanizmem gwarantowanych depozytów w skali całej UE.
2. Filar 2: Zintegrowane ramy budżetowe
Celem na przyszłość powinna być większa integracja i dążenie do równowagi budżetowej w strefie euro. Popieramy mechanizmy takie jak konieczność wspólnego uzgodnienia na poziomie Unii zwiększania budżetów narodowych lub deficytów oraz działanie centralnego organu, który mógłby przymusowo wprowadzać zmiany w krajowych planach budżetowych, jeśli dane państwo złamałoby ustalone reguły fiskalne.
3. Filar 3: Zintegrowana polityka gospodarcza
Unia powinna wspierać państwa członkowskie w rozwijaniu krajowych polityk, służących osiąganiu trwałego wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Potrzebne są dalsze działania na rzecz zwiększania kontroli UE nad postępami reform strukturalnych, wdrażanych w państwach członkowskich.
Popieramy wysiłki na rzecz umocnienia tzw. „europejskiego semestru" z Komisją dostarczającą konkretnych rekomendacji poszczególnym państwom członkowskim oraz Radą ds. Gospodarczych i Finansowych, która nadal będzie odgrywała kluczową rolę w ich wdrażaniu.
Konieczne jest dokończenie budowy jednolitego rynku europejskiego. Ważnym krokiem na drodze do osiągnięcia tego celu jest zapewnienie, by istniejące przepisy były wdrażane i egzekwowane jednolicie w całej Unii.
4. Filar 4: Wzmacnianie demokratycznej legitymacji i odpowiedzialności
Popieramy tezę zawartą w raporcie, że zaproponowane zmiany staną się najbardziej wiarygodne, gdy ich wprowadzeniu będą towarzyszyły mechanizmy na rzecz odpowiedzialnego podejmowania decyzji. Wsparciem w rozwijaniu nowych struktur zarządzania strefą euro oraz wprowadzaniem reform rynku pracy powinni służyć partnerzy społeczni.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan