10-lecie Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego
2012-10-17
Od 7 do 9 października w Serocku, odbyło się spotkanie członków i przyjaciół Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego. 145 uczestników zjazdu świętowało 10. urodziny Związku. Była to możliwość spotkanie wieloletnich przyjaciół, w tym konkurentów rynkowych z branży kosmetycznej, obecnych i byłych władz organizacji oraz członków honorowych.
Począwszy od 2002 roku, celem założycieli organizacji było stworzenie silnej grupy, która ma autorytet i potrafi wyznaczać kierunki rozwoju konkurencyjnej i nowoczesnej Polskiej Branży Kosmetycznej. Przez ostatnie 10 lat Związek wybiegał w przyszłość poszukując istotnych dla sektora trendów rynkowych, kierunków prac legislacyjnych.Uroczystości otworzyli Prezes Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, dr Joanna Popławska oraz Lech Pilawski, Dyrektor Generalny Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan - partner PZPK już od 10 lat. Zebrani obejrzeli krótki film przygotowany specjalnie na 10-lecie Związku podsumowujący najważniejsze osiągnięcia dekady.
Dyskusje: Innowacja i zrównoważony rozwój a branża kosmetyczna
W dyskusjach panelowych, które prowadził Roman Młodkowski, redaktor naczelny TVN CNBC, wzięło udział wielu wybitnych i znaczących dla środowiska osób z różnych środowisk: świata nauki, liderów przemysłu lokalnego i globalnego, reprezentantów Ministerstwa Gospodarki, doradców podatkowych, ekspertów.
Debatę otworzył profesor Jerzy Hauser wykładem na temat gasnącej konkurencyjności polskiej gospodarki stawiając diagnozę przyczyn tego niepokojącego stanu rzeczy: „przyzwyczajenie do hurtowego i imitacyjnego transferu innowacji" oraz „dramatycznych napięć między dynamizmem i nowoczesnością sektora prywatnego oraz skostnieniem i zacofaniem sektora publicznego".
Gościem specjalnym panelu był Dr Nadav (Ken) Kennan z Quo Vadis LLC ze Stanów Zjednoczonych z wystąpieniem na temat barier kulturowych i społecznych ograniczających ludzkie myślenie, kreatywność i innowacyjność. Nieskrępowana wolność, przestrzeń i czas - nowy typ przywództwa opartego na promowaniu poszukiwań bez usztywniającego ciężaru obecnego ryzyka - przyniesie innowację.
W drugim panelu dyskusja skupiła się na definiowaniu rozumienia pojęcia „zrównoważony rozwój" dla branży kosmetycznej. Specjalną uwagę zwrócono na nowe realia produkcji kosmetyków w warunkach zrównoważonego rozwoju. Tworzenie innowacyjnych produktów z surowców pochodzących ze zrównoważonych źródeł, zapakowanych z intencją recyklingu i wyprodukowanych z użyciem minimalnej ilości energii, wody, odpadów.
Debatę otworzył dr Drik Elvermann, Prezes BASF Polska Sp. z o.o. prezentując rozwój globalnej idei sustainable developement oraz proces przechodzenia tej idei z niszy do mainstreamu. Gościem specjalnym debaty była Pani Bettina Jackwerth, BASF Personal Care Europe, która na przykładzie wieloletnich doświadczeń i niewątpliwych, mierzalnych sukcesów BASF pokazała praktykę stosowania zasad zrównoważonego rozwoju.
Siła Związku to nieprzeciętni ludzie
Na uroczystej Gali Wieczoru, Blanka Chmurzyńska - Brown, Dyrektor Generalny Związku, wręczyła nagrody Związkowca Dekady. Nagrodzono 11 osób, które miały i mają ponadprzeciętny wkład w związkowe życie.
W Serocku postanowiono docenić pracę ludzi z pierwszej linii ognia - operacyjnych. Te osoby wyraźniej niż inni dostrzegają korzyści z działania razem i siły grupy.
Związkowcy Dekady to:
Maria Majdrowicz - L'Oreal Polska Sp. z o.o.
Agnieszka Gryc - Dax Cosmetics Sp. z o.o.
Ewa Nowacka - Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris Sp. z o.o.
Beata Iwanienko - L'Oreal Polska Sp. z o.o.
Ludwik Szczeszek - Nivea Polska S.A
Zofia Urbanowska - Johnson & Johnson Polska Sp. z o.o.
Irmina Makulec- Niewiarowska - Oriflame Products Poland Sp. z o.o.
Agnieszka Wąsowska - Laboratorium Specjalistyczne Ita -Test
Anna Frydrych - Cederroth Polska S.A. wcześniej Dermika
Joanna Łodygowska - Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris Sp. z o.o.
Żaneta Gajek - Oriflame Poland Sp. z o.o.