Lewiatan proponuje dzielenie się pracą

„Work sharing", czyli dzielenie się pracą, formę organizacji pracy polegającą na redukcji czasu pracy, stosowaną jako alternatywę dla zwolnień pracowników w sytuacji przejściowych trudności pracodawcy - proponuje PKPP Lewiatan.

Przepis umożliwiający taką organizację pracy powinien znaleźć się w Kodeksie pracy.

„To rozwiązanie, które zapobiega bezrobociu. Pracownicy, którym skraca się czas pracy, znaleźliby się bowiem w grupie bezrobotnych i otrzymywaliby zasiłki z Funduszu Pracy. Dla pracodawcy jest to dobre rozwiązanie, ponieważ może utrzymać zatrudnienie, zwłaszcza wysoko wykwalifikowanych pracowników, specjalistów i nie ponosić wysokich kosztów zwolnień z pracy, a następnie rekrutacji personelu w warunkach poprawy funkcjonowania firmy" - mówi Grażyna Spytek-Bandurska, z-ca dyrektora departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.

Dzielenie się pracą to również dobre rozwiązanie dla osób starszych, których wydajność jest mniejsza i uzasadnia ograniczenie wymiaru czasu pracy. To dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw znajdujących się w sytuacji kryzysowej, kiedy nie ma już możliwości korzystania z rozwiązań ustawy antykryzysowej.

Ta forma organizacji pracy nie zwiększa wydatków budżetowych na świadczenia społeczne. W Polsce nie ma barier prawnych dzielenia się pracą jako szczególną formą elastyczności zatrudnienia. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie tej formuły na mocy porozumienia stron.
Regulację prawną ułatwiającą dzielenie się pracą zawiera art. 185 ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (t.j. Dz.U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848). W myśl tego przepisu, w razie gospodarczej konieczności walne zgromadzenie, w celu zapewnienia pracy wszystkim członkom, może skrócić równomiernie czas pracy i zmniejszyć odpowiednio wynagrodzenie bez wypowiedzenia spółdzielczej umowy o pracę lub jej warunków. Uchwała walnego zgromadzenia powinna dotyczyć, co najmniej jednego działu pracy lub wszystkich członków wykonujących pracę tego samego rodzaju.

Zdaniem PKPP Lewiatan tego rodzaju przepis powinien być wprowadzony na stałe także do Kodeksu pracy. Merytorycznie wiąże się on z art. 91 k.p., jednak powinien przewidywać prostszy tryb zastosowania - tj. bez konieczności zawierania porozumienia ze związkami zawodowymi lub przedstawicielstwem pracowników.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan