Bezrobocie obniża wynagrodzenie

Młodzi, którzy zostali bezrobotnymi, po znalezieniu wreszcie zatrudnienia, otrzymują wynagrodzenie o 30 proc. niższe niż pozostali ich koledzy - wynika z raportu NBP o rynku pracy. "Niewiele robimy, żeby ułatwić wejście na rynek pracy osobom młodym" - mówi Małgorzata Rusewicz, dyrektorka departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.

„Lewiatan wielokrotnie wskazywał na potrzebę zmniejszenia obciążenia najniższych wynagrodzeń podatkami i składkami. Wzmocniłoby to motywację do pracy i zwiększyło mobilność osób młodych. Nie bierze się pod uwagę rozwiązań, np. ułatwiających pracę zdalną (telepracę), zmian w ustawie o praktykach absolwenckich, czy możliwości wydłużenia maksymalnego okresu zatrudnienia w formie pracy tymczasowej do minimum 24 miesięcy.

Warto też zwrócić uwagę, że inne kraje europejskie, takie jak Włochy, Francja czy Hiszpania już dziś uelastyczniają przepisy kodeksu pracy, czy wprowadzają ulgi dla przedsiębiorstw zatrudniających osoby młode" - dodaje Małgorzata Rusewicz.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan