Czy unijne dotacje dla firm się kończą?

W opinii przedsiębiorców - podsycanej często przez niektóre tytuły prasowe - środki europejskie na dotacje dla firm kończą się. Opinia ta nie jest do końca uprawniona; wynika głównie z postrzegania systemu rozdzielania dotacji przez pryzmat bezpośrednich dotacji inwestycyjnych, z których przedsiębiorcy mogą sfinansować zakup środków trwałych w celu podniesienia innowacyjności i konkurencyjności firm.

Warto pamiętać o tym, że na „rynku dotacji" znaleźć można wiele innych mechanizmów, których beneficjentem może być sektor prywatny. Wsparcie to jest bardziej sprofilowane, przeznaczone na konkretne rodzaje przedsięwzięć.

W roku 2011 przedsiębiorców czekają między innymi konkursy przeznaczone na dofinansowanie:

- promocji i udziału w targach krajowych i zagranicznych (np. działanie 6.1. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, regionalne programy operacyjne)
- inwestycji w Odnawialne Źródła Energii (działanie 9.6. Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - w zakresie budowy sieci umożliwiających odbiór energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, programy regionalne)
- rozwoju infrastruktury badawczo - rozwojowej / inwestycji w badania przez przedsiębiorstwa (np. działanie 1.4. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, programy regionalne).
- usług doradczych dla MŚP (np. poddziałanie 3.3.2. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, programy regionalne).

W 2011 roku firmy powinny poszukiwać możliwości dotacyjnych w regionach. Skupiając się na środkach dostępnych w województwach, ukierunkowanych na bezpośrednie wsparcie inwestycyjne, PKPP Lewiatan opracowała zbiorczy harmonogram naborów w regionalnych programach operacyjnych .

Przedsiębiorcy powinni także zwrócić uwagę na instytucje, które będąc beneficjentem środków unijnych przygotowały atrakcyjną ofertę dla firm. Chodzi tu głównie o Instytucje Otoczenia Biznesu, świadczące usługi doradcze np. z zakresu zarządzania innowacjami, analizy rynku, rozpoznania rynku zagranicznego. Są to usługi często darmowe, udzielane w ramach tzw. pomocy de minimis. W roku 2011 rozszerzą także swą ofertę dokapitalizowane w roku poprzednim fundusze pożyczkowe i poręczeniowe - szczególnie atrakcyjne dla przedsiębiorstw bez wystarczającej zdolności kredytowej.

Ponadto, obecnie Komitety Monitorujące programy realizowane na poziomie zarówno centralnym, jak i regionalnym, są w trakcie podejmowania decyzji dotyczącej podziału puli środków pochodzących z Krajowej Rezerwy Wykonania (ponad 1,3 mld €) oraz dostosowania technicznego (632,4 mln €). Można spodziewać się, że zgodnie z sugestiami Komitetu Koordynacyjnego Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia, część środków zostanie przeznaczona dla przedsiębiorstw inwestujących w innowacje.