O finansach publicznych na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach
2011-05-23
O finansach publicznych w krajach Unii Europejskiej debatowali uczestniczy panelu Finanse Publiczne w drugim dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Wśród znakomitych ekonomistów, jedyna kobieta, Henryka Bochaniarz, zastanawiała się czy wyciągnęliśmy wnioski z minionego kryzysu ekonomicznego i czy będziemy potrafili zapobiec kolejnym tąpnięciom na rynku.
Nad kondycją oraz perspektywą finansów publicznych w Unii Europejskiej, strategią gospodarczą do końca 2020 r., walutą euro zastanawiali się wybitni ekonomiści, m. in.: Henryka Bochniarz - Prezydent, PKPP Lewiatan; Vincent Farrugia - Członek, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES), Dyrektor Generalny, Association of General Retailers and Traders of the Republic of Malta (GRTU); Georg Milbradt -Premier Saksonii w latach 2002-2008; Marian Noga - Kierownik, Katedra Makroekonomii, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu; Jerzy Osiatyński - Doradca Prezydenta RP; Ryszard Petru - Dyrektor Zarządzający, Pion Analiz Relacji Inwestorskich i Strategii, PKO Bank Polski; prof. Jerzy Osiatyński - Doradca Prezydenta RP; Jan Wojtyła - Dziekan, Wydział Finansów i Ubezpieczeń, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Całą dyskusje moderował Roman Młodkowski z TVN CNBC Biznes.
Ekonomiści prześcigali się w pesymistycznych wizjach przyszłości polskiej gospodarki.
Prezydent PKPP Lewiatan, Henryka Bochniarz nie do końca podzielała pesymistyczną wizję przyszłej kondycji finansów publicznych.
" 20 lecie naszej transformacji pokazuje, że jest wiele rzeczy kompletnie nieprzewidywalnych. Jak patrzymy na to co się stało i jak dzisiaj wygląda gospodarka, to myślę że jest jednak coś pozytywnego i świat po prostu bardzo się podzielił. We wszystkich sferach dominacja nie służy ekonomicznemu interesowi. Jeśli patrzymy na to co dzieje się w Chinach, Indiach, Brazylii daje nam szansę na bardziej zdystansowany stosunek do tego co dzieje się najbliżej nas. Natomiast wyraźnie widać, że rozwój staje się bardziej multilokalny. Może to być wielką korzyścią lub wielkim zagrożeniem. Powstaje pytanie, czy świat i poszczególne regiony będą w stanie z tego skorzystać. Teraz najważniejsze jest to, co się stanie w najbliższych latach, czy wyciągnęliśmy lekcję kryzysu i potrafimy implementować jakieś rozwiązania, czy też myślimy że to wszystko minie" - mówiła Henryka Bochniarz.
Prezydent Lewiatana w podsumowaniu debaty stwierdziła, że cały plan konsolidacji finansów, który jest jej zdaniem zabiegiem księgowym, jeśli nie będzie wsparty reformami strukturalnymi jest działaniem krótkookresowym.