Henryka Bochniarz na nieformalnej Radzie ds. konkurencyjności

Tematem nieformalnej Rady ds. Konkurencyjności, w dn. 21-22 lipca br. w Sopocie, jest szukanie najbardziej efektywnych dróg wsparcia europejskiego przemysłu i zapewnienia mu konkurencyjności, przy jednoczesnej konieczności sprostania wyzwaniom środowiskowym, energetycznym, klimatycznym i surowcowym. W posiedzeniu biorą udział ministrowie odpowiedzialni za przemysł i rynek wewnętrzny państw członkowskich UE i przedstawiciele Komisji Europejskiej. W spotkaniu Rady bierze także udział Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan i wiceprezydent BusinessEurope.

Spotkanie rozpoczęło się oficjalną kolacją w czwartek, 21 lipca. Debata właściwa odbywa się 22 lipca w ramach dwóch sesji plenarnych. Ministrowie starają się znaleźć odpowiedź na pytanie w jaki sposób zapewnić zrównoważony rozwój i wesprzeć przemysł, zachowując konkurencyjność gospodarki europejskiej, w warunkach rosnącego znaczenia działań prośrodowiskowych. Wyniki debaty w trakcie nieformalnego posiedzenia ministrów będą stanowiły wstęp do formalnej dyskusji i wypracowania Konkluzji Rady, które Prezydencja polska planuje przyjąć podczas wrześniowego posiedzenia Rady ds. Konkurencyjności w Brukseli.

Szefowa Lewiatana brała udział w czwartkowej kolacji ministrów gospodarki, podczas której zabrała głos na temat konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw. - Przemysł europejski jest dzisiaj drugim sektorem gospodarki w UE, obok rolnictwa, który od dłuższego czasu zmniejsza swój udział w tworzeniu PKB. A negatywne konsekwencje tej tendencji są trudne do przeszacowania. Przemysł bowiem to: miejsca pracy, innowacje oraz rozwój sektora małych i średnich firm (SME) - powiedziała na wstępie Henryka Bochniarz.

W jej opinii obecnie najistotniejszymi przyczynami takiego stanu są wysokie koszty pracy, koszty polityki klimatycznej, przeregulowanie, brak koordynacji unijnych polityk, słaby popyt wewnętrzny. Dlatego europejski przemysł emigruje z Europy. Competitiveness Council.jest dobrym forum dyskutowania tych problemów. Ale - tak jak zaproponował Waldemar Pawlak i jego współpracownicy - w rozszerzonym o przedstawicieli biznesu gronie. Po to, aby europejska gospodarka stała się bardziej konkurencyjna - bardziej konkurencyjna, bardziej elastyczna i bardziej nastawiona na bezpośrednią współpracę z biznesem, z interesariuszami powinna stać się Competitiveness Council - powiedziała szefowa Lewiatana.