CO DALEJ, EUROPO?
2011-09-14
Europa musi na nowo określić swoją rolę we współczesnym świecie. Jak zdefiniować jej miejsce w globalnym świecie? Jakie są nowe zagrożenia dla ładu gospodarczego? Jakich lekcji udzielił kryzys politykom i liderom biznesu? Czego Europa może, a czego nie musi się nauczyć od najszybciej rosnących gospodarek świata? Jaka ma być rola Zachodu we współczesnym świecie?
Na te i inne pytania zaproszeni wybitni eksperci będą starali się odpowiedzieć podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie. To międzynarodowe forum dyskusyjne środowisk biznesowych jest organizowane przez PKPP Lewiatan z okazji polskiej prezydencji w Radzie UE.Światowa gospodarka nie jest jeszcze w recesji, sektory gospodarek stymulowane podczas kryzysu 2008-2009 zwracają udzieloną pomoc i generują zyski, konsumenci biorą kredyty, a mimo to wszyscy czujemy ogromne zagrożenie. Ameryka wciąż wydaje, Chiny oszczędzają, rynki pesymistycznie patrzą w przyszłość, pakiety stymulacyjne nie przynoszą efektów, a stopy procentowe w wielu gospodarkach są bliskie zera. Czy świat zwariował? Czy jest to tylko efekt wieloletniego lekceważenia twardych reguł ekonomicznych i ogromnego balonu wirtualnej gospodarki kreowanej przez oderwane od realiów rynki giełdowe i finansowe? Czy dotychczasowy model rozwoju wyczerpał się? Mam nadzieję, że podczas Forum uda nam się poznać odpowiedzi na wiele nurtujących Europę i świat pytań - powiedziała Henryka Bochniarz, Prezydent PKPP Lewiatan.
Europa zmaga się z poważnymi wyzwaniami. Stoimy w obliczu słabnącego społecznego i politycznego poparcia dla dalszej integracji europejskiej oraz narastającego pesymizmu wobec długoterminowych prognoz ekonomicznych. Na międzynarodowej scenie pozycja Europy również znajduje się pod dużym znakiem zapytania. Jednak czekają nas nie tylko wyzwania, ale także i szanse. Europa stoi na rozdrożu, a naszym zadaniem jest skierowanie jej na właściwą drogę. Potrzebna jest do tego wizja przyszłości naszego kontynentu - komentuje Jürgen Thumann, Prezydent BUSINESSEUROPE.
Wybitni paneliści
W Forum, które odbędzie się w dniach 28-30 września w Sopocie, weźmie udział wielu znakomitych gości z całego świata. Będą to liderzy biznesu, przedstawiciele polityki i świata nauki. W gronie panelistów znajdą się m.in.: amerykański filozof i politolog Benjamin R. Barber, brytyjski filozof i eseista Zygmunt Bauman, prezes Transition Energy William Chandler, noblista Oliver E. Williamson, b. komisarz UE ds. handlu Lord Mandelson, amerykański ekonomista Nouriel Roubini, pisarz i futurysta Peter Schwartz, prezydent BUSINESSEUROPE Jürgen Thumann, a z Polaków m.in. Lech Wałęsa, Jan Krzysztof Bielecki, Danuta Hübner, Magdalena Środa, prezesi największych polskich lub działających w Polsce spółek. Będą oni poszukiwać nowych rozwiązań dla najważniejszych wyzwań ekonomicznych i cywilizacyjnych, szans wzrostu gospodarczego, nowego spojrzenia na skutki kryzysu.
W programie EFNI znajdzie się 5 sesji plenarnych:
· Europa, przyszłość, solidarność
· Kapitalizm po kryzysie
· Świat na rozdrożu
· Nowe wymiary konkurencyjności
· Czy świat jest skazany na wzrost?
oraz 15 paneli:
· Demokracja w mediach, media w demokracji
· Czy kapitalizm niszczy demokrację?
· Przywództwo w nowej globalnej rzeczywistości
· Arbitraż - symbol społeczeństwa obywatelskiego
· Koniec świata mężczyzn?
· Klimat: nowe pole biznesowej gry
· Niepokój o żywność
· Inteligentne sieci. Energetyka nowej generacji
· Energetyczne i ekologiczne dylematy Europy
· Prognoza dla europejskiej gospodarki
· Wartości i interesy - trudny mariaż?
· Dokąd zaprowadzi nas Internet?
· Innowacja głupcze, innowacja!
· Konsekwencje pan konsumpcji
· Czy leci z nami pilot? Przyszłość rynku lotniczego w Europie
W dwóch Kontrapunktach zmierzą się: Peter Schwartz i Michał Boni (debata Świat i Polska 2030. Scenariusze przyszłości) oraz Hernando de Soto i Janusz Lewandowski (debata Czy świat może być bardziej sprawiedliwy?). Ważnymi wydarzeniami programowymi Forum będą także: Forum Biznesu Partnerstwa Wschodniego, VI Kongres Zarządów Spółek Giełdowych, spotkanie Grupy Pracodawców Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, debata nt. arbitrażu (Arbitraż międzynarodowy w XXI wieku: czy to koniec z polityką „splendid isolation?"), dyskusja na temat przyszłości energetyki w Polsce (Pejzaż energetyczny Polski 2020-2050), Akademia Obywatelska Instytutu Lecha Wałęsy, spotkanie europejskich organizacji pozarządowych KONKORDIA, Intel Challenge Europe - europejski finał światowego konkursu dla studentów na najlepszy biznes plan.
Miejsce
Na potrzeby Forum zostanie zbudowany specjalny pawilon szklany na plaży, który będzie miejscem sesji plenarnych. Panele dyskusyjne, debaty i inne wydarzenia programowe będą odbywały się w salach konferencyjnych hotelu Sheraton, hotelu Grand, Haffner oraz Zatoki Sztuki.
Partnerzy
Partnerami organizowanego przez PKPP Lewiatan przedsięwzięcia są Miasto Sopot oraz BUSINESSEUROPE. W gronie partnerów Forum są wiodące polskie i międzynarodowe firmy i organizacje. Forum odbędzie się pod patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka oraz przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, którzy wezmą udział w wydarzeniu. Całe wydarzenie jest objęte oficjalnym patronatem polskiej Prezydencji.
Inspiracją do zorganizowania Forum była Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. PKPP Lewiatan, w ramach obowiązków członkowskich w BUSINESSEUROPE, będzie pełnić w tym czasie rolę lidera europejskiego biznesu.
* * *
Europejskie Forum Nowych Idei - międzynarodowe forum dyskusyjne środowisk biznesowych na temat roli i przyszłości Europy oraz gospodarki europejskiej i światowej. Odbędzie się w dniach 28-30 września 2011 w Sopocie, podczas polskiej Prezydencji w Radzie UE. EFNI jest organizowane przez PKPP Lewiatan, współorganizatorami są: BUSINESSEUROPE i Miasto Sopot. Partnerami Forum są wiodące polskie i międzynarodowe firmy, organizacje i instytucje. Więcej informacji: www.efni.pl