Czy akcja „Proste fundusze” jest potrzebna przedsiębiorcom?

Na adres prostefundusze@mrr.gov.pl nie trafiają żadne nowe zgłoszenia o problemach napotykanych przez przedsiębiorców, którzy ubiegają się lub realizują projekty współfinansowane z funduszy UE.

W ocenie Lewiatana to niedobry sygnał. Grupa ds. przedsiębiorców w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, które rozpatruje te zgłoszenia, nie daje co prawda gwarancji rozwiązania konkretnego problemu, jednak przedsiębiorcy nie powinni rezygnować z bezpośredniej komunikacji z MRR. Dziś jest to tym ważniejsze, że w spotkaniach uczestniczy szeroka reprezentacja instytucji regionalnych, które porównują swoje rozwiązania i praktyki. Dyskusja o przypadkach opisanych przez firmy może przerodzić się w zalecenia i rekomendacje MRR, które - jak pokazuje doświadczenie - w niemałej części zostają wdrożone w regionach.

Członkiem Grupy jest PKPP Lewiatan. Na jej forum mówimy o problemach zgłoszonych bezpośrednio do nas przez członków Konfederacji. 26 lipca 2011 (13. posiedzenie Grupy) poruszyliśmy 3 kwestie:
• obowiązek wskazywania podwykonawców we wniosku o dofinansowanie (PO IG 1.4)
• obowiązek dzielenia projektu na etapy o odgórnie ustalonym czasie trwania, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistym haromonogramie inwestycji (PO IG)
• nakładanie na beneficjentów obowiązku zwrotu części dofinansowania wraz z odsetkami naliczanymi jak za zaległości podatkowe, w sytuacji kiedy beneficjent rozliczył się z dostawcą w oparciu o nieprawidłowo wystawioną fakturę i - po jej korekcie - informuje o błędzie dostawcy instytucję udzielającą wsparcia.
W pierwszych dwóch sprawach wnioski Lewiatana poparło Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (zobacz pismo MRR ) i rekomendowało MNiSzW wprowadzenie odpowiednich uproszczeń. W trzeciej sprawie, z uwagi na zapisy Ustawy o finansach publicznych, która nie uzależnia kary w postaci odsetek od przyczyn uznania dotacji za pobraną w nienależnej wysokości (w tym przypadku niezależnych od przedsiębiorcy), zmiana podejścia wydaje się mało prawdopodobna.

Na wniosek Lewiatana przyszłe spotkanie Grupy zostanie poświęcone zasadzie konkurencyjności i problemach związanych z jej stosowaniem w praktyce.

Jeśli, realizując projekty współfinansowane przez Unię Europejską, napotkali Państwo na takie problemy bardzo prosimy o kontakt.
Interesują nas przede wszystkim przypadki uznania wydatków za niekwalifikowane w związku ze stosowaniem tej zasady oraz powody negatywnej decyzji wydanej przez instytucje kontrolujące projekt.

Kontakt: Artur Mikołajuk, 22 565 18 28