Rok 2010- szanse i zagrożenia, rok 2011 - polska prezydencja

15-16 stycznia w Krynicy odbyło się spotkanie władz i członków PKPP Lewiatan, które zainaugurowało przygotowania Lewiatana do polskiej prezydencji w drugiej połowie 2011 roku.

W ramach projektu „Wdrożenie strategii rozwoju PKPP Lewiatan” w ramach zadania 3 – dialog europejski zespół Lewiatana rozpoczął wewnętrzne konsultacje z członkami, których celem jest wypracowanie priorytetów polskiego i europejskiego biznesu na czas polskiej prezydencji.

Dwudniowe spotkanie w Krynicy poświęcone było diagnozie aktualnej sytuacji gospodarczej w Polsce i na tym tle wypracowaniu prognoz na następny roku oraz w perspektywie – na rok 2011 – rok prezydencji.

W pierwszym panelu dyskusyjnym swoje prognozy przedstawili ekonomiści i analitycy, ale i sami przedsiębiorcy oceniając perspektywy rozwoju gospodarczego swoich branż i całej polskiej gospodarki. W paneli wzięli udział między innymi przedstawiciele firm członkowskich: Tesco, Philips Morris, Deutsche Bank, ING Bank, Dr Irena Eris czy SAR.
Panel poprowadziła dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, dyrektor Departamentu Badań i Analiz PKPP Lewiatan, która zaprezentowała wprowadzenie do dyskusji w formie prezentacji wyników badań prowadzonych przez Lewiatana. Prezentacja w pliku pdf

Druga część piątkowego spotkania poświęcona była polskiej prezydencji, jej formule, roli rządu i przedsiębiorców oraz zadań jakie czekają Lewiatana w tym bardzo ważnym okresie.

Katarzyna Sochacka, przedstawiciel PKPP Lewiatan w Brukseli przedstawiła zadania Lewiatana na czas prezydencji wynikające z zaangażowania Lewiatana w europejskich instytucjach i organizacjach biznesowych. Dyskusja dotyczyła również formuły prac nad priorytetami biznesu polskiego i europejskiego na okres prezydencji. Członkowie obecni na sali otrzymali do wypełnienia przygotowaną ankietę, której celem jest wyodrębnienie najważniejszych z punktu widzenia przedsiębiorców kwestii, które powinny być tematem prac polskiego rządu w czasie prezydencji i o które polska administracja powinna walczyć na forum europejskim. Formularz ankiety 

Zachęcamy do wypełnienia ankiety jej i przesłania na adres ksochacka@pkpplewiatan.pl. Pomoże nam to w efektywnym opracowaniu naszych postulatów. Z góry dziękujemy!

Część dotyczącą samej prezydencji uzupełniła prezentacja przedstawicielki MSZ Magdaleny Lumińskiej, która przedstawiła najważniejsze informacje na temat prezydencji, jej kontekstu, założeń i planów polskiego rządu na ten okres oraz kosztów całej operacji. Zachęcała przedsiębiorców do aktywnego uczestnictwa o przygotowaniu polskiej prezydencji poprzez sponsorowanie wydarzeń kulturalnych, politycznych i gospodarczych, które odbywać się będą w czasie prezydencji. Posłużyła się wieloma przykładami poprzednich prezydencji, co wywołało zainteresowanie i żywą dyskusję uczestników spotkania.

W drugim dniu spotkania, po prezentacji projektów wspierających PKPP Lewiatan na lata 2010-2011, które finansowane są ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego odbyła się debata polityczna przedsiębiorców i polityków, w której wzięli udział Michał Boni oraz Jan Krzysztof Bielecki. Celem debaty była ocena sytuacji Polski i perspektywy jej rozwoju w latach 2010-2011. Obszerną prezentację planów i postulatów rządu przedstawił Michał Boni podkreślając znaczenie perspektywy europejskiej i rozmowy nad strategią rozwoju Unii Europejskiej, która zastąpi Strategię Lizbońską. Porównał jej wstępne założenia z szansami rozwojowymi Polski i wskazał na te obszary, w których polska gospodarka będzie mogła pochwalić się wysoką konkurencyjnością na tle wszystkich państw członkowskich.
Jan Krzysztof Bielecki odniósł się do tychże planów w perspektywie nadchodzących wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Dokonał próby podsumowania szans i zagrożeń dla środowiska biznesu wpisując swoją diagnozę w perspektywę sprawowania prezydencji przez Polskę w przyszłym roku.

Przeprowadzone w Krynicy dyskusje będą kontynuowane na kolejnych spotkaniach, a wnioski z debat i prezentacji zostaną włączone do dalszych prac przygotowujących priorytety Lewiatana na czas prezydencji.

Spotkanie władz i członków PKPP Lewiatan dotyczące prac nad postulatami na prezydencję polską odbyło się w ramach projektu „Wdrożenie strategii rozwoju PKPP Lewiatan” nr umowy UDA-POKL-00.0502-00-049-09-00.