Najważniejsze momenty styczniowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu
2010-01-28
W dniach 18-21 stycznia eurodeputowani zebrali się w Strasburgu na pierwszej w tym roku sesji plenarnej PE. Przesłuchania desygnowanych komisarzy i wycofanie się kandydatki z Bułgarii już na początku tygodnia zwróciły uwagę mediów. Deputowani zajęli się także trzęsieniem ziemi na Haiti, priorytetami hiszpańskiej prezydencji w UE i sytuacją w Iranie. Wybrali też ponownie Nikiforosa Diamandourosa na stanowisko europejskiego rzecznika praw obywatelskich.
Rusza hiszpańskie przewodnictwo. Zmniejszenie zależności energetycznej UE, popularyzacja handlu internetowego, rozwój elektrycznych pojazdów jako forma przeciwdziałania zmianom klimatycznym oraz poprawa jakości szkolnictwa wyższego, to cztery priorytety nakreślone przez premiera Zapatero podczas debaty inaugurującej hiszpańskie przewodnictwo w UE. Szefowie grup politycznych życzliwie przyjęli zapowiedź walki z kryzysem gospodarczym, choć nie zawsze zgadzali się co do proponowanych w tym celu środków.
Trzęsienie ziemi na Haiti. Catherine Ashton, Wysoki Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych w swoim pierwszym oświadczeniu wygłoszonym przed Parlamentem Europejskim poinformowała, że ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich podjęli decyzję o przekazaniu 220 milionów euro w formie pomocy dla Haiti
Wybór europejskiego rzecznika praw obywatelskich. Parlament Europejski wybrał ponownie Nikiforosa Diamandourosa (EL) na stanowisko europejskiego rzecznika praw obywatelskich. Diamandouros, który sprawuje tę funkcję od 2003 roku uzyskał w tajnym głosowaniu 340 głosów. Na stanowisko kandydowali także Włoch Vittorio Bottoli oraz Belg Pierre-Yves Monette. Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich zajmuje się rozpatrywaniem skarg obywateli UE na nieprawidłowości w instytucjach europejskich.
Handel ludźmi przybiera coraz większe rozmiary. Posłanki Anna Hedh oraz Edit Bauer z centroprawicowej EPP przedstawiły Komisji i Radzie zapytanie na temat handlu ludźmi – przestępstwa obejmującego wykorzystywanie seksualne i wyzysk w pracy, pracę przymusową, domowe niewolnictwo i inne formy eksploatacji, w tym usuwanie organów.
Iran. Posłowie rozmawiali z szefową unijnej dyplomacji, Catherine Ashton, na temat łamania praw człowieka w Iranie (torturowanie studentów przez policję, brutalnie tłumione demonstracje opozycji), a także rozwijany w tym kraju program jądrowy. Ewentualne sankcje wobec Iranu, o których była mowa, nie powinny godzić w walczące o wolność społeczeństwo, uważają posłowie.
Fiasko Kopenhagi. Posłowie wraz z przedstawicielami Rady i Komisji dyskutowali o wynikach grudniowego szczytu klimatycznego w Kopenhadze. Zdaniem posłów uczestniczących w konferencji w ramach oficjalnej delegacji PE, tak słabe porozumienie zawarte w Kopenhadze należy uznać za duże rozczarowanie. Rezultat i przebieg rozmów wskazują na konieczność niezwłocznego zreformowania metod prac ONZ. Posłowie z żalem przyjęli fakt, że porozumienie zawarte w Kopenhadze nie jest prawnie obowiązującym dokumentem, a uznaje jedynie za konieczne ograniczenie wzrostu temperatury o mniej niż 2°C.
SWIFT. Eurodeputowani wyrazili głęboką krytykę działań międzyrządowych, które bez wiedzy posłów doprowadziły do zawarcia okresowej umowy UE-USA w sprawie przekazywania bankowych danych SWIFT w celu zwalczania terroryzmu. Posłowie otrzymają ostatecznie 25 stycznia oficjalne wersje językowe porozumienia, które wchodzi w życie 1 lutego, obiecał hiszpański minister spraw europejskich, Diego Lopez Garrido. Odpowiednie zaangażowanie Parlamentu Europejskiego jest potrzebne przy negocjacjach w sprawie nowego porozumienia, uważają posłowie.
Źródło: Parlament Europejski