Europosłowie o wynikach szczytu klimatycznego w Kopenhadze

Delegacja Parlamentu Europejskiego na szczyt klimatyczny ONZ w Kopenhadze określiła osiągnięte tam porozumienie w sprawie zmian klimatu jako "wielkie rozczarowanie". Wyniki i procedury podejmowania decyzji zdradzają pilną potrzebę reformy metod pracy Organizacji Narodów Zjednoczonych, uważają eurodeputowani.

Podczas styczniowej sesji plenarnej w Strasburgu posłowie wraz z przedstawicielami Rady i Komisji dyskutowali o wynikach grudniowego szczytu klimatycznego w Kopenhadze.

Piętnastoosobowa delegacja posłów do Parlamentu Europejskiego uczestniczyła w konferencji klimatycznej w Kopenhadze od 14 do 18 grudnia. Deputowani wspierali wysiłki przedstawicieli wspólnoty międzynarodowej, którzy negocjowali nad porozumieniem klimatycznym, mającym zastąpić Protokół z Kioto.

Parlament ściśle współpracuje z rządami państw członkowskich w dziedzinie ochrony środowiska. Traktat lizboński, który wszedł w życie 1 grudnia 2009, zwiększył rolę legislacyjną PE w tej dziedzinie. Ponadto, zgoda większości posłów jest niezbędna do ratyfikowania traktatów międzynarodowych, a taki charakter będzie miała nowa umowa klimatyczna.

Czego nie osiągnięto w Kopenhadze?
• Nie ustalono konkretnych wiążących celów redukcji emisji CO2 w krótkim okresie do 2020
• Nie przyjęto wiążących planów zakładających zredukowanie globalnej emisji o 50% w 2050 r.
• "Porozumienie kopenhaskie" nie jest prawnie wiążące, "uznaje" jedynie konieczność utrzymania wzrostu temperatury poniżej 2°C

Czego dokonano?

• Po raz pierwszy w dokumencie ONZ, wszystkie kraje "uznały" dwustopniowy cel redukcji (wcześniej była to tylko rekomendacja naukowa, teraz mamy "wspólny cel")
• Wszystkie kraje rozwinięte (w tym USA) znalazły się w tych samych ramach międzynarodowych. Umowa obejmuje również "metodę sprawdzania" redukcji emisji w krajach rozwiniętych
• Kraje rozwinięte zobowiązały się zapłacić 30 mld USD w latach 2010 - 2012 na wsparcie działań na rzecz klimatu w krajach rozwijających się
• Kraje rozwijające się po raz pierwszy zgodziły się uczestniczyć w wysiłkach na rzecz łagodzenia zmian klimatu i "wydawały się gotowe", na to, aby w ich wysiłki "otrzymała wgląd wspólnota międzynarodowa".
Kolejne kroki

Podczas lutowej sesji plenarnej Parlament Europejski zagłosuje nad rezolucją o rezultatach szczytu w Kopenhadze. Następny szczyt klimatyczny ONZ odbędzie się w Meksyku w dniach od 29 listopada do 10 grudnia 2010 roku. Terminem wypracowania nowego globalnego porozumienia klimatycznego jest koniec roku 2012.

Źródło: Parlament Europejski