Po nieformalnym szczycie Rady Europejskiej w Brukseli

Nieformalny szczyt Rady Europejskiej, po raz pierwszy pod przewodnictwem Hermana van Rompuy, odbył się 11 lutego br. w Brukseli. Podczas spotkania, na które zaproszono również przewodniczących Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka oraz Komisji Europejskiej José Manuela Barroso, przywódcy europejskich państw i rządów zgodzili się co do potrzeby ściślejszej koordynacji gospodarczej Unii w krótkim, średnim i długim okresie.

Ponadto, szefowie państw i rządów wyrazili gotowość udzielenia pomocy gospodarce Grecji, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Podczas konferencji prasowej przeprowadzonej po spotkaniu przewodniczący van Rompuy poinformował, że celem nieformalnego szczytu jest uzgodnienie działań Unii w odpowiedzi na kryzys gospodarczy.

Stabilność finansowa krajów strefy euro
Przywódcy państw strefy euro zobowiązali się udzielić pomocy Grecji w przezwyciężeniu jej kryzysu zadłużeniowego, jeśli zajdzie taka potrzeba. Uczestnicy spotkania wydali oświadczenie, w którym podkreślono znaczenie odpowiedzialności greckiego rządu za działania prowadzące do przywrócenia stabilności gospodarki, jak i solidarności ze strony krajów UE. Wyrażono zadowolenie z determinacji greckiego rządu do redukcji deficytu budżetowego w bieżącym roku o 4%. Ponadto zaproponowano Radzie ds. gospodarczych i finansowych (ECOFIN) przyjęcie na najbliższym spotkaniu 16 lutego rekomendacji dla greckiej gospodarki w oparciu o propozycje Komisji Europejskiej. Instytucja ta będzie również ściśle nadzorować wdrażanie przyjętych rekomendacji przez Grecję. Rząd tego kraju nie złożył do tej pory prośby o jakiekolwiek wsparcie finansowe.

Strategia gospodarcza UE do roku 2020
Podczas nieformalnego szczytu dyskutowano również o nowej strategii gospodarczej Unii. Herman Van Rompuy stwierdził, że Rada powinna objąć przywództwo w opracowywaniu strategii. Zaproponował on, by strategia ta zawierała małą liczbę celów ilościowych i mierzalnych, ustalanych indywidualnie dla każdego kraju członkowskiego. Van Rompuy poinformował, że nie jest rozpatrywana wersja strategii przewidująca nakładanie sankcji za nie wypełnianie celów. Kolejne decyzje odnośnie szczegółów strategii zapadną podczas szczytu Rady Europejskiej w marcu, a decyzji o jej przyjęciu można spodziewać się podczas kolejnego spotkania w czerwcu br.

Pozostałe sprawy
Przywódcy państw i rządów przeanalizowali prośbę wystosowaną przez Haiti oraz ONZ dotyczącą zwiększenia pomocy ze strony Unii Europejskiej. Z powodu ograniczonego czasu spotkania, uczestnicy nieformalnego szczytu nie zajęli się jednak tematyką zmian klimatu, chociaż przypomniano, że obszar ten pozostaje jednym z aktualnych priorytetów.