TK podzielił stanowisko Lewiatana ws. emerytur pomostowych

Zgodnie z oczekiwaniami Lewiatana Trybunał Konstytucyjny uznał, że zasady przyznawania emerytur pomostowych są zgodne z Konstytucją. 16 marca Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek grupy posłów PiS dotyczący zasad przyznawania emerytur pomostowych. Posłowie zarzucali ustawodawcy, że uzależnienie prawa do emerytury pomostowej od daty podjęcia pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze jest niezgodne z Konstytucją i prowadzi do bezzasadnego różnicowania sytuacji pracowników.

Lewiatan, który od lat opowiada się za ograniczeniem korzystania z przywileju wcześniejszych emerytur, z satysfakcją przyjął ten wyrok oraz przedstawione do niego uzasadnienie. Podczas prac nad projektem ustawy nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że zawarte w nim rozwiązania są: zgodne z Konstytucją, nie łamią zasad równości, zaufania obywateli do państwa i prawa, ani zasady praw nabytych.

Co więcej, zdaniem sędziów TK nie można uznać za naruszenie Konstytucji ograniczenie wykazu prac, od wykonywania których zależy prawo do emerytury pomostowej. Tym samym fakt, że wśród prac uznawanych za wykonywane w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze nie ma, np. pracy w porze nocnej, nie może być uznane za niekonstytucyjne.

W opinii Lewiatana wyrok ten ma niezwykle istotne znaczenie nie tylko dla utrzymania spójności systemu ubezpieczeń społecznych, ale też dla dalszych prac nad zmianami w systemie emerytur mundurowych. Prezentowane przez poszczególne resorty propozycje zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych gwarantują, m.in., zachowanie praw nabytych, co oznacza, że obowiązywałyby one osoby, rozpoczynające pracę w momencie wejścia ustawy w życie. Wyrok TK uzmysławia tymczasem, że stosownych zmian można dokonać także w stosunku do osób już zatrudnionych w tych służbach i przez to może istotnie wpłynąć na podejście do planowanej reformy.

Warto przypomnieć, że ustawa z 1994 roku o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji, ABW, AW, CBA a także straży granicznej, BOR i straży pożarnej przewiduje, że uprawnienia emerytalne otrzymuje osoba bez względu na wiek, która ma co najmniej 15 lat służby. W wyniku funkcjonowania takiego rozwiązania uprawnienia emerytalne nabywają osoby w młodym wieku, które nadal pracują, zachowując przy tym prawo do co najmniej połowy świadczenia. W samym 2008 r. wśród nowo przyznawanych emerytur wojskowych mniej niż połowę (47 proc.) stanowiły świadczenia przyznane z tytułu wysługi wynoszącej ponad 25 lat, podczas gdy w 2002 r. wskaźnik ten wynosił ponad 63 proc.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
16 marca 2010 roku