SOLVIT – rozwiązywanie transgranicznych problemów przedsiębiorców w UE
2010-03-12
Jeżeli Państwa firma działa na rynkach Unii Europejskiej i spotyka się z utrudnieniami czy działaniami sprzecznymi z prawem unijnym, system SOLVIT może pomóc skutecznie rozwiązać Państwa problemy.
SOLVIT zajmuje się każdym problemem o charakterze transgranicznym między przedsiębiorstwem lub obywatelem, a organem krajowej administracji publicznej, który dotyczy ewentualnego niewłaściwego stosowania prawa UE.Pomoc SOLVIT-u jest bezpłatna.
Przykładowe obszary działania SOLVIT:
dostęp produktów do rynku
świadczenie usług
założenie własnej działalności gospodarczej
zamówienia publiczne
zwrot podatku VAT
swobodny przepływ kapitału
kontrole graniczne.
SOLVIT nie może pomóc w przypadku:
świadczenie usług
założenie własnej działalności gospodarczej
zamówienia publiczne
zwrot podatku VAT
swobodny przepływ kapitału
kontrole graniczne.
sytuacji, gdy rozpoczęto już postępowanie sądowe
relacji między przedsiębiorcami
relacji konsument-przedsiębiorstwo.
Procedura współpracy z SOLVIT: relacji między przedsiębiorcami
relacji konsument-przedsiębiorstwo.
1. Zgłoszenie problemu do Centrum SOLVIT we własnym kraju pochodzenia, drogą telefoniczną lub za pomocą poczty elektronicznej.
2. Analiza sprawy przez ekspertów SOLVIT, czy może być ona przedmiotem działania SOLVIT – jeśli tak, sprawa przekazywana jest do Centrum SOLVIT w kraju, w którym wystąpił problem.
3. Informacja od Centrum SOLVIT, czy sprawa została wprowadzona do systemu.
4. Z chwilą, gdy Centrum przyjęło sprawę, rozpoczyna się bieg terminu na przedstawienie rozwiązania wynoszący dziesięć tygodni.
5. Przedstawienie propozycji rozwiązania problemu oraz informacje o działaniach, które należy podjąć, aby w najlepszy sposób skorzystać z proponowanego rozwiązania.
6. W sytuacji gdy, mimo wysiłków ze strony sieci SOLVIT, nie znaleziono rozwiązania, Centrum SOLVIT pomaga znaleźć inną drogę dla rozwiązania problemu.
System SOLVIT działa od lipca 2002 roku. Dotychczas rozwiązał 78% zgłoszonych problemów.
SOLVIT jest internetową siecią rozwiązywania problemów wynikających z niewłaściwego stosowania prawa UE z zakresu Rynku Wewnętrznego przez organy administracji publicznej. Celem tego systemu jest współpraca Państw Członkowskich UE w praktycznym rozwiązywaniu tych problemów. System składa się z Centrów SOLVIT utworzonych przez Państwa Członkowskie (oraz Norwegię, Islandię i Lichtenstein) w ramach struktur administracji krajowej. Centra SOLVIT zajmują się skargami pochodzącymi zarówno od obywateli jak i od przedsiębiorców, i zobowiązane są znaleźć rozwiązanie zaistniałego problemu w ciągu dziesięciu tygodni. System obsługiwany jest przez Państwa Członkowskie UE. Komisja Europejska zapewnia właściwą infrastrukturę oraz pomoc zmierzającą do szybszego rozwiązania problemów.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi działania systemu SOLVIT oraz z przykładami rozwiązanych problemów na stronach internetowych poświęconych systemowi SOLVIT.
Informacje o SOLVIT na stronach Komisji Europejskiej
Informacje o SOLVIT na stronach Ministerstwa Gospodarki