Konsultujemy nowe propozycje zmian w dyrektywie o czasie pracy

Komisja Europejska zwróciła się do Lewiatana z prośbą o opinię nt. ewentualnego przeglądu dyrektywy w sprawie czasu pracy (2003/88/WE). Jest to kolejne podejście w kierunku kompleksowego przeglądu ww. dyrektywy, po tym jak w kwietniu 2009 r. próba zmiany obowiązujących przepisów utknęła w martwym punkcie.

Tym razem Komisja rozszerzyła zakres proponowanej debaty o kwestie wynikające bezpośrednio z istotnych zmian, jakie zaszły na rynkach pracy w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Obok zagadnień dotyczących zasad stosowania opcji opt-out i zwiększania elastyczności w obliczaniu tygodniowego czasu pracy, Komisja proponuje podjąć dyskusję nt.:
 skutków skrócenia się średniego tygodniowego czasu pracy w UE z 39 godzin
w 1990 r. do 37,8 godzin w 2006 r.,
 wzrostu udziału osób pracujących w niepełnym wymiarze w stosunku do całkowitej siły roboczej z 14% w 1992 r. do 18,8% w 2009 r.,
 coraz częstszego korzystania z rozwiązań sprzyjających równowadze pomiędzy pracą a życiem osobistym, takie jak elastyczne godziny pracy, systemy „kredytu czasu”, a także wzrost autonomii pracowników i rozwój gospodarki opartej na wiedzy.

W konsekwencji Komisja planuje kompleksowy przegląd obowiązujących przepisów w zakresie czasu pracy, który oparty zostanie na dogłębnej ocenie obecnych przepisów i analizie trudności związanych z ich stosowaniem.

W ocenie Komisji przegląd ma również przyczynić się do realizacji celów związanych z bezpieczeństwem i zdrowiem pracowników, poprawą równowagi pomiędzy życiem zawodowym a osobistym oraz zwiększeniem elastyczności rozwiązań dla pracodawców i pracowników bez jednoczesnego zwiększania obciążeń administracyjnych przedsiębiorstw, zwłaszcza MŚP.

Pierwszy etap konsultacji ma kluczowe znaczenie dla dalszego przebiegu prac nad projektem. W najbliższy piątek wstępna opinia dotycząca projektu przekazane zostanie Pani Jolancie Fedak, Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej. W dniu 5 maja br. na posiedzeniu Social Affairs Committee, Małgorzata Rusewicz – Dyrektor Departamentu Stosunków Pracy PKPP Lewiatan, prezentować będzie stanowisko Konfederacji w sprawie proponowanej rewizji dyrektywy.

Na bazie otrzymanych opinii Komisja Europejska zdecyduje czy rozpoczęty zostanie drugi etap konsultacji, który dotyczyć już będzie treści rozważanego wniosku.

W celu przygotowania stanowiska PKPP Lewiatan, niezbędne jest pozyskanie opinii pracodawców w następujących kwestiach:
1. Czy Lewiatan powinien rekomendować BUSINESSEUROPE podjęcie z europejską organizacją związków zawodowych negocjacji nt. rewizji dyrektywy w sprawie czasu pracy?
2. Jaka powinna być nowoczesna, długookresowa wizja dotycząca kwestii organizacji czasu pracy?
3. Jakie konkretne prowizje określone w dyrektywie są przestarzałe lub zbyt trudne do wprowadzenia ich w życie i powinny ulec zmianie/ zostać wyeliminowane?
4. Jakie są Państwa doświadczenia w stosowaniu przepisów dyrektywy?
5. Czy są jakieś konkretne kwestie/problemy, które powinny znaleźć swoje rozwiązanie w zmienionej dyrektywie?
6. Czy zmiany proponowane w dokumencie Komisji Europejskiej powinny być uwzględnione w dalszych pracach nad rewizją dyrektywy?
7. Czy obok prac legislacyjnych Komisja Europejska powinna podjąć inne działania na poziomie europejskim, które zasługują na szczególną uwagę? Jeżeli tak to jakie to powinny być działania?

Dokument do konsultacji

Prosimy o przesyłanie opinii oraz propozycji odpowiedzi na pytania Komisji do 21 kwietnia 2010 r. na adres: mrusewicz@pkpplewiatan.pl