Po posiedzeniu zespołu ds. uproszczeń systemu wykorzystania środków funduszy UE
2010-10-08
5 października 2010 r. w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego odbyło się XII spotkanie Grupy ds. Przedsiębiorców działającej w ramach Zespołu ds. uproszczeń systemu wykorzystania środków funduszy Unii Europejskiej. W ramach spotkania podsumowano pracę Grupy w I półroczu 2010, główny nacisk kładąc na stopień wdrożenia rekomendacji sformułowanych na posiedzeniach Grupy.
W celu wprowadzenia dalszych uproszczeń, starano się także wypracować kolejne rekomendacje. Wśród omawianych zagadnień znalazło się kilka, na które warto zwrócić szczególną uwagę:
W działaniu 8.1. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka zdecydowano o rezygnacji z konieczności składania papierowej wersji wniosku o dofinansowanie w sytuacji, gdy Wnioskodawca dysponuje możliwością złożenia podpisu elektronicznego. W przypadku braku podpisu elektronicznego, istnieje konieczność złożenia wersji papierowej, datą złożenia wniosku jest jednak data zapisania w generatorze wniosków, a nie dostarczenia dokumentacji do Regionalnej Instytucji Finansującej.
Przeprowadzony bezproblemowo konkurs udowadnia słuszność przyjętego rozwiązania. Rozważane jest wdrożenie podobnych rozwiązań w innych działaniach, także w ramach regionalnych programów operacyjnych. Działanie takie jest zbieżne z postulatami PKPP Lewiatan, zgodnie z którymi należy całkowicie zrezygnować z konieczności składania papierowej wersji wniosku o dofinansowanie.
Zgłoszono pomysł zastąpienia składanych przez wnioskodawców zaświadczeń z ZUS i US oświadczeniami. Weryfikacja prawdziwości oświadczeń polegałaby na sprawdzeniu danych dostępnych w ramach platformy e-pułap. Ze względu na to, iż w danej chwili wspomniana platforma nie funkcjonuje, rozwiązanie to może być wdrożone dla konkursów, które zostaną ogłoszone w roku 2011.
Uzgodniono, że istnieje konieczność opracowania precyzyjnej definicji „zasady konkurencyjności", którą mają obowiązek stosować podmioty zwolnione ze stosowania procedur wynikających z Ustawy Prawo zamówień publicznych. Przyjęto także, że Instytucje Zarządzające Regionalnymi Programami Operacyjnymi zdefiniują kwotę, od której Beneficjenci mają obowiązek stosować zasadę konkurencyjności.
Przedstawiciel PKPP Lewiatan zgłosił postulat rezygnacji z obowiązku składania przez wnioskodawców „Formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie" oraz „Formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis" wymaganego w ramach regionalnych programów operacyjnych. W naszej opinii konieczność wypełniania w/w formularzy jest dodatkowym, zbędnym biurokratycznym obciążeniem. Zawartość dokumentów w dużej części powiela informacje, które wnioskodawcy przedstawiają w ramach wniosku o dofinansowanie. MRR zobowiązało się rozpatrzeć ten postulat.
Więcej informacji: Artur Mikołajuk, e-mail: amikolajuk@pkpplewiatan.pl