Lewiatan ma nowe propozycje zmian w OFE

Przygotowany przez ekspertów zespołu ministra M. Boniego projekt zmian w funkcjonowaniu otwartych funduszy emerytalnych przewiduje obniżkę opłat i prowizji od składek oraz nowe typy funduszy.

Ma być też wprowadzony zakaz przejmowania klientów od konkurencji przez akwizytorów, a od 2014 roku akwizycja w ogóle będzie zabroniona. „Zmiany idą w dobrym kierunku, ale niektóre zapisy dotyczące zakazu akwizycji, czy losowania osób do OFE muszą zostać poprawione" - mówi Małgorzata Rusewicz, dyrektorka Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.

PKPP Lewiatan popiera rozłożenie w czasie obniżki opłat od składki. Pozwoli to na przygotowanie się, szczególnie mniejszych towarzystw emerytalnych, do „szoku kosztowego", jaki spowodowany będzie obniżką i zmianami funkcjonowania OFE. Wprowadzenie kilku funduszy pociągnie za sobą znaczny wzrost kosztów operacyjnych związanych z nowymi zasadami obsługi członków funduszy, obowiązkami informacyjnymi wobec klientów oraz inwestycjami w systemy informatyczne. Wstrzymanie dystrybucji na rynku transferów oraz zwiększenie funduszu gwarancyjnego też będzie się wiązało z dodatkowymi wydatkami.

„Wprowadzenie zakazu akwizycji na rynku pierwotnym od 2014 roku jest przedwczesne. Najpierw należy uruchomić nowe typy funduszy i dopiero po dwóch, trzech latach ocenić jak funkcjonują, i czy rzeczywiście konieczny jest całkowity zakaz akwizycji. Warto natomiast zabronić przejmowania klientów od konkurencji, co pozwoli ograniczyć koszty i wyeliminuje patologie" - dodaje Małgorzata Rusewicz.

Projekt zakłada również zmiany w zasadach losowania osób, które samodzielnie nie wybrały OFE. Trafiałyby one do subfunduszu A, który do 85 proc. aktywów będzie mógł inwestować w akcje. Również dla tego subfunduszu obliczane byłyby stopy zwrotu, pozwalające określić, które OFE mogą brać udział w losowaniu. Pierwszeństwo w losowaniu uzyskają te fundusze, które w ostatnim 3-letnim okresie uzyskały wyniki inwestycyjne subfunduszu A powyżej stopy zwrotu określonej przez specjalny zewnętrzny benchmark (punkt odniesienia do wyników). W losowaniach będą brały udział również nowopowstałe OFE, dla których nie można ustalić wyniku inwestycyjnego za 3-letni okres inwestycyjny. W przypadku braku nowopowstałych OFE, każdemu funduszowi biorącemu udział w losowaniu przydziela się równy odsetek ubezpieczonych.
Lewiatan uważa, że nowe rozwiązanie nie będzie korzystne dla ubezpieczonych i proponuje, aby w losowaniu brały udział OFE, które osiągnęły najlepsze wyniki inwestycyjne. Pierwszeństwo w losowaniu miałyby te, które w ostatnim 5-letnim okresie oceny uzyskały wyniki inwestycyjne subfunduszu A powyżej stopy zwrotu określonej przez specjalny benchmark.

W losowaniach mogłyby wziąć udział również nowopowstałe OFE, dla których nie można ustalić wyniku za pięcioletni okres inwestycyjny. W takim przypadku pod uwagę brane byłyby wyniki za okres co najmniej dwóch pełnych lat działalności inwestycyjnej. Oznacza to, iż nowopowstałe OFE mogłyby brać udział w losowaniach już po dwóch latach prowadzenia działalności pod warunkiem osiągnięcia stóp zwrotu wyższych niż benchmark.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan