Sytuacja na rynku pracy w październiku br.
2010-11-05
W październiku br. stopa bezrobocia wyniosła 11,5 proc. i w porównaniu z wrześniem nie uległa zmianie. W analogicznym okresie ubiegłego roku wskaźnik ten wzrósł z 10,9 proc. do 11,1 proc. - szacuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
W październiku o 11.6 tys. spadła natomiast liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych do urzędów pracy. Pracodawcy przesłali do urzędów 87,4 tys. ofert pracy. W analogicznym okresie ubiegłego roku zgłosili o 12,2 tys. mniej ofert niż miesiąc wcześniej.
„W urzędach pracy rejestrowały się głównie osoby po wygaśnięciu umów na czas określony lub po zakończeniu prac sezonowych (np. w turystyce, budownictwie, ogrodnictwie i leśnictwie). Jesienią pracodawcy zgłosili zdecydowanie więcej (w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku) ofert pracy za pośrednictwem portali internetowych, które stanowią najszybsze i najtańsze źródło ofert pracy - mówi Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan.
W dalszym ciągu najwięcej propozycji pracy pochodzi z takich branż jak handel i sprzedaż, budownictwo, czy sektor finansowy. Wzrosło zapotrzebowanie na nowych pracowników w branży edukacja i szkolenia. O pracę nie muszą się również martwić specjaliści IT oraz inżynierowie.
W październiku sytuacja na rynku pracy nie pogorszyła się ponieważ sporo osób znalazło zatrudnienie za granicą. Wiele ofert pochodziło z Niemiec (choć niemiecki rynek pracy otworzy się dopiero w maju 2011 r.) a także z Holandii i od naszych sąsiadów - Rosji, Ukrainy i Czech.
Z wyników badania „Wyzwania HR w 2011 r." przeprowadzonego przez Pracuj.pl oraz Interaktywny Instytut Badań Rynkowych wynika, że sytuacja na polskim rynku pracy uległa znacznej poprawie w porównaniu z 2009 r. i że stopniowy wzrost zatrudnienia będzie zauważalny także w najbliższych miesiącach.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan