Inflacja pójdzie w górę, wzrosną stopy

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu br. w porównaniu z ubiegłym rokiem wyniósł 2 proc. W czerwcu inflacja była wyższa i wyniosła 2,3 proc. - podał GUS.

„Wzrost cen wyhamował dzięki sezonowym czynnikom, kiedy z reguły mamy do czynienia ze spadkiem cen w stosunku do czerwca" - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

"W ciągu najbliższego roku inflacja może jednak utrzymywać się na poziomie przewyższającym 2,5 proc. W ostatnich miesiącach wyraźnie odczuliśmy w naszych portfelach skutki długiej i ciężkiej zimy oraz powodzi. Teraz pojawił się jeszcze jeden czynnik: niska podaż zbóż na świecie, spowodowana m.in. katastrofalnymi pożarami w Rosji, które zniszczyły wiele tysięcy hektarów upraw zbóż. Dlatego na giełdach towarowych, także w Polsce, rosną ich ceny. Drożejące zboże będzie napędzać z kolei wzrost cen żywności, który w istotny sposób wpływać będzie na wysokość wskaźnika inflacji. Ponadto, jeśli wzrost gospodarczy w UE i na świecie będzie się utrwalał, to większy będzie także popyt na surowce, w tym na ropę naftową. Ich ceny poszybują w górę, co też odbije się na poziomie inflacji" - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

W lipcu ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły w stosunku do czerwca, ale łącznie w ciągu 7 miesięcy 2010 r. wzrosły one o 1,9 proc. w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego. Prawie ¼ wzrostu inflacji w tym okresie to efekt wzrostu cen żywności. Nie widać zatem jeszcze silnego wpływu sytuacji na rynku zbożowym, ale to na pewno przed nami.

„Dlatego w drugiej połowie roku możemy się spodziewać podwyżki stóp procentowych. Firmy, które już spłacają kredyty, zapłacą wyższe raty, wzrosną ich koszty finansowe i spadnie rentowność. Natomiast przedsiębiorstwa, które planowały sięgnięcie po środki zewnętrzne, zrezygnują zapewne z tego, koncentrując się na wykorzystaniu środków własnych, których w postaci depozytów bankowych mają ponad 160 mld zł. Już zresztą to się dzieje, bowiem depozyty przedsiębiorstw spadły w lipcu w stosunku do czerwca o 5 md zł. Prawdopodobny wzrost stóp procentowych te tendencje nasili. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzone przez PKPP Lewiatan i firmę doradczą Deloitte wśród dużych przedsiębiorstw. Większość planuje finansowanie inwestycji właśnie w oparciu o środki własne" - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan