Bezrobocie dalej spada
2010-09-08
Stopa bezrobocia na koniec sierpnia spadła w porównaniu do lipca br. o 0,1 pkt proc. i wynosi obecnie 11,3 proc. - szacuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
W analogicznym okresie ubiegłego roku wskaźnik ten wzrósł z 10,7 proc. do 10,8 proc. W ubiegłym miesiącu bezrobocie spadło w dziewięciu województwach - najsilniej w łódzkim i wielkopolskim (o 0,2 pkt proc.), wzrosło tylko w województwie mazowieckim o 0,1 pkt proc.
„W sierpniu liczba bezrobotnych wyniosła 1 803,7 tys. i była mniejsza niż w lipcu o 9,1 tys. osób. W sierpniu ub. roku liczba osób pozostających bez pracy wzrosła o 12,9 tys. osób. Spadek bezrobocia odnotowano wśród mężczyzn, co jest związane z pracami sezonowymi w budownictwie, budownictwie infrastrukturalnym, ogrodnictwie i rolnictwie. Wzrosła natomiast liczba bezrobotnych kobiet - mówi Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan.
W sierpniu br. zmniejszyła się o 2,5 tys. liczba zgłoszonych do urzędów pracy wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Pracodawcy zgłosili 87,9 tys. ofert pracy. W ubiegłym roku było podobnie. W sierpniu 2009 r. pracodawcy mieli o 0,9 tys. więcej ofert niż miesiąc wcześniej. Spadek liczby wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej odnotowano w jedenastu województwach, przy czym najsilniejszy w świętokrzyskim (o 18,8 proc.). Wzrost wystąpił w pozostałych województwach, najmocniejszy w lubuskim (o 12,9 proc.
„Zwykle IV kwartał roku przynosi wzrost stopy bezrobocia. Najbardziej widoczny jest w listopadzie, kiedy kończą się prace sezonowe w rolnictwie i ogrodnictwie. W tym roku pozytywnym zjawiskiem jest jednak to, że w sierpniu drastycznie nie przybyło bezrobotnych absolwentów, chociaż jedynie co 6 trafiający do agencji pośrednictwa pracy, znajduje zatrudnienie. Dzieje się tak, bo brak im doświadczenia oraz właściwego i oczekiwanego wykształcenia. Zmalała także emigracja zarobkowa ludzi młodych (spadek o 1/3). W tym przypadku duże znaczenie odegrały 324 mln zł przekazane z funduszu pracy na programy aktywizacyjne bezrobotnych do 25 roku życia.
Pracodawcy zgłosili w ubiegłem miesiącu mniej ofert pracy do urzędów zatrudnienia. Jednakże ogólna liczba ofert na rynku utrzymuje się na wysokim poziomie. W niektórych branżach obserwujemy wzrost zapotrzebowania na nowych pracowników. Dotyczy to handlu, budownictwa, nieruchomości, sektora publicznego, transportu i logistyki. W dalszym ciągu jest ogromny popyt na specjalistów branży IT. Nowe miejsca pracy powstają w centrach outsourcingowych. Sytuacja na rynku pracy uległa w porównaniu do roku ubiegłego znacznej poprawie i są uzasadnione podstawy do optymizmu w kolejnych miesiącach" - dodaje Monika Zakrzewska.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan