Kwartalny indeks biznesu Lewiatana w górę
2010-11-08
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w październiku zyskał trzy punkty osiągając w notowaniu kwartalnym 47 pkt., natomiast indeks roczny nie uległ zmianie pozostając na poziomie 43 pkt.
Indeks kwartalny uzyskał najwyższy wynik od prawie dwóch lat, co oznacza, że spowolnienie mamy już za sobą.Po dobrych wynikach PKB za drugi kwartał mamy teraz solidny wzrost produkcji sprzedanej i sprzedaży detalicznej w trzecim kwartale, co wskazuje na utrwalanie się koniunktury. Jednak wzrostowi sprzedaży przemysłu towarzyszy raczej wzrost sprzedaży detalicznej niż eksportu netto, co oznacza, że silnikiem napędzającym wzrost staje się teraz bardziej konsumpcja wewnętrzna niż popyt zagraniczny. Gdyby nie odbudowujący się popyt krajowy trudno byłoby utrzymać dotychczasową dynamikę wzrostu. W najbliższym okresie możemy oczekiwać osłabienia popytu zagranicznego i dalszego wzrostu dynamiki konsumpcji, a tempo wzrostu PKB w najbliższych kwartałach będzie raczej umiarkowane, nie wykorzystujące wszystkich potencjalnych możliwości rozwoju gospodarki.
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 % PKB rocznie.
Indeks kwartalny, półroczny i roczny
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w październiku zyskał trzy punkty osiągając w notowaniu kwartalnym 47 pkt., natomiast indeks roczny nie uległ zmianie pozostając na poziomie 43 pkt. Poziom indeksu rocznego stabilny od wielu miesięcy a teraz wyraźnie poniżej indeksu kwartalnego sugeruje raczej stabilizację tempa wzrostu na umiarkowanym poziomie, niż jego dalszą poprawę.
Indeksy szczegółowe
Przedstawiają wpływ poszczególnych czynników na oczekiwany poziom koniunktury. Dotyczą popytu globalnego, finansów, sytuacji makro-ekonomicznej i politycznej.
Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne).
Indeks popytu kwartalny zyskał najbardziej, bo kolejne sześć punktów do poziomu 49 pkt., natomiast indeks roczny prawie nie uległ zmianie, bo wzrósł zaledwie o jeden punkt do 42 pkt. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy kwartalny indeks popytu poprawił notowania o jedenaście punktów, co odzwierciedla ożywienie krajowego popytu konsumpcyjnego. Obserwowane w trzecim kwartale znaczne przyspieszenie tempa wzrostu sprzedaży detalicznej w stosunku do pierwszej połowy roku jest z pewnością wynikiem powrotu realnego funduszu płac do dodatniej dynamiki już w drugim kwartale i przyspieszenia tej tendencji w trzecim. Dodatkowym bodźcem wzrostu wydatków konsumpcyjnych ludności jest też trwający od maja wzrost zatrudnienia i spadek bezrobocia, zahamowany dopiero we wrześniu. Rosnący dzięki konsumpcji popyt krajowy kompensuje ubytek popytu zagranicznego, który wyraźnie obserwujemy już w tym kwartale w postaci ujemnego eksportu netto. Gdyby nie odbudowujący się popyt krajowy trudno byłoby utrzymać dotychczasową dynamikę wzrostu. Niestety ciągle mamy regres działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw krajowych, a popyt wynikający z odbudowy zapasów po ustabilizowaniu się tempa wzrostu zapewne wygaśnie.
Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej).
Indeksy finansów prawie nie uległy zmianie od ostatniego notowania, jedynie indeks kwartalny zyskał jeden punkt do poziomu 46 pkt. Wyniki finansowe sektora przedsiębiorstw są nadal bardzo dobre, rentowność oraz płynność utrzymują się na wysokim poziomie, a koszty znajdują się pod kontrolą. Niemniej indeksy finansów pozostają poniżej połowy skali, bo nadmierna płynność przedsiębiorstw i wzrost ich depozytów w bankach świadczy o trwającej nadal niechęci do podejmowania inwestycji. Po spadku inwestycji w pierwszym i drugim kwartale wolumen kredytu dla przedsiębiorstw po trzech kwartałach tego roku pozostaje na poziomie z końca roku ubiegłego. Nadto firmy zaczynają coraz częściej sygnalizować wzrost zatorów płatniczych oraz rośnie liczba upadłości, co świadczy o bardzo nierównomiernym rozkładzie płynności w sektorze przedsiębiorstw.
Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki).
Indeks makroekonomiczny kwartalny stracił pięć punktów obniżając się do 38 pkt., natomiast indeks roczny obniżył się o jeden punkt do 40 pkt, Obecnie indeks kwartalny spadł już poniżej poziomu rocznego. Pogorszenie zwłaszcza indeksu kwartalnego wynika stąd, że inflacja zaczęła znowu rosnąć, podobnie jak bezrobocie, oraz oczekuje się utrzymania tych tendencji w najbliższym czasie. Wprawdzie deficyt w obrotach bieżących z zagranicą jest nadal niski, ale rośnie deficyt handlowy i deficyt budżetowy, a dług publiczny bije kolejne rekordy, co stwarza zagrożenie ucieczką kapitału zagranicznego w przypadku istotnego zahamowania wzrostu PKB.
Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych).
Indeks wpływu czynników politycznych w perspektywie kwartalnej zyskał dwa punkty wzrastając do 53 pkt., ale w perspektywie rocznej stracił dwa punkty spadając do 51 pkt. Indeks kwartalny wyprzedza teraz nieco indeks roczny, co sugeruje nawet pewną poprawę w tym obszarze do końca roku.
EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Stanisław Kubielas, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan