O zatrudnieniu niepełnosprawnych

7 stycznia odbyła się debata prasowa zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji nt. niedostatecznego poziomu zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Wzięli w niej udział posłowie Sławomir Piechota, Marek Plura (PO), Krzysztof Michałkiewicz (PiS), a także Lech Antkowiak, Dyrektor w Urzędzie Pracy m. st. Warszawy, Magda Bojarska z Fundacji „Hej Koniku”. Stronę pracodawców reprezentował Piotr Sarnecki z PKPP Lewiatan.

Debata przebiegała wokół czterech bloków problemowych:
• czy osoby niepełnosprawne nie chcą pracować?
• co dalej z zakładami pracy chronionej i warsztatami terapii zajęciowej?
• jak dofinansowanie dla pracodawców wpływa na poziom zatrudnienia osób niepełnosprawnych?
• pomysły na przyszłość

Jako główne przyczyny niskiego zatrudnienia osób niepełnosprawnych wymieniono m.in. brak dobrego dostępu do wykształcenia, pułapkę świadczeniową skutkującą brakiem motywacji części osób do aktywności zawodowej, nadmiar obowiązkowych przywilejów w pracy dla osób niepełnosprawnych, demotywujący system orzecznictwa o niepełnosprawności.

Podczas rozmowy wielokrotnie przewijała się potrzeba likwidacji przepisów zawieszających wypłatę renty socjalnej w przypadku osiągnięcia określonego dochodu. Konieczne jest również premiowanie aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych oraz doradców/pośredników z urzędów pracy za znalezienie osobom niepełnosprawnym zatrudnienia. Warto również zastanowić się nad barierami zawartymi w przepisach prawa np. obowiązkowym 7 godzinnym dniu pracy, które czasami w sposób nie do przezwyciężenia, blokują możliwość zatrudnienia osoby niepełnosprawnej (np. w pracy o ruchu taśmowym w fabryce).

Wskazano również na konieczność zwiększenia modułu aktywizacji zawodowej i ściślejszej kontroli działania warsztatów terapii zajęciowej oraz racjonalizacji funkcjonowania zakładów pracy chronionej.

Większość z uczestników debaty zgodziła się, że podpisana 24 grudnia 2008 r. nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych jest krokiem w dobrym kierunku. Dalsze zmiany jednak m.in. w systemie orzecznictwa, są wciąż konieczne, aby zwiększyć poziom zatrudnienia osób niepełnosprawnych.