Komisja Europejska ocenia programy stabilności i konwergencji
2009-02-18
Zgodnie z rozporządzeniem Rady 1466/97 w sprawie wzmocnienia nadzoru budżetowego oraz nadzoru i koordynacji polityk gospodarczych, państwa członkowskie są zobowiązane przedłożyć roczną aktualizację prognoz makroekonomicznych i budżetowych.
Prognozy te nazywane są programami stabilności w przypadku krajów, które przyjęły euro, a w przypadku pozostałych – programami konwergencji. Komisja Europejska opublikowała 18 lutego br. oceny zaktualizowanych programów stabilności i konwergencji przyjętych przez rządy państw UE. Na ich podstawie Komisja opracowała zalecenia na najbliższe posiedzenie Rady ds. Gospodarczych (ECOFIN), które odbędzie się 10 marca.Większość badanych państw zastosowała środki proponowane przez Komisję w "Europejskim planie naprawy gospodarczej" zatwierdzonym przez przywódców UE w grudniu 2008 r. Prezentowane oceny uwidaczniają jednak gwałtowne spowolnienie gospodarcze w całej UE. Ten negatywny trend Komisja Europejska obserwuje także w Polsce. Mimo, iż priorytetem strategii rządu jest spełnienie warunków niezbędnych do przyjęcia euro, najważniejszym aktualnie wyzwaniem jest pogodzenie dwóch sprzecznych celów: trwałe wypełnianie przez Polskę fiskalnego kryterium konwergencji oraz konieczność podejmowania działań ograniczających skutki kryzysu.
Polski program konwergencji przedstawia prognozę sytuacji makroekonomicznej i fiskalnej do 2011 r., zgodnie z „Planem stabilności i rozwoju”, przedstawionym przez rząd 30 listopada 2008 r. Na prezentowane w dokumencie prognozy zmiennych makroekonomicznych i fiskalnych istotny wpływ ma widoczne pogorszenie sytuacji na międzynarodowym rynku finansowym i jej negatywne konsekwencje dla sfery realnej światowej gospodarki.
W świetle oceny Komisji zaleca się Polsce utrzymanie deficytu poniżej 3% PKB w 2009 r. i dalszą realizację założeń Planu Naprawy Gospodarczej, oraz wzmocnienie ram budżetowych poprzez lepszą kontrolę nad wydatkami, w tym szybkie wdrożenie znowelizowanej ustawy o finansach publicznych, która ma wpłynąć na lepsze wykorzystanie środków, jakie Polska otrzyma z Unii Europejskiej.
Oceny programów są dostępne pod tutaj.