Kongres Kobiet Polskich

9 marca br. odbyła się pierwsza konferencja prasowa poświęcona Kongresowi Kobiet Polskich, inicjatywy społecznej zaplanowanej na czerwiec tego roku. Henryka Bochniarz, Prezydent PKPP Lewiatan jest jednym z członków Rady Programowej Kongresu.

Zadaniem Kongresu, przebiegającego pod hasłem: Kobiety dla Polski. Polska dla Kobiet jest podsumowanie roli, jaką odegrały kobiety w okresie transformacji. Różnie toczyły się ich losy. Niektóre odniosły wielki międzynarodowy sukces, wykorzystały możliwości zrobienia kariery, uzyskania satysfakcji i niezależności na każdym polu. Większość zmagała się jednak z codzienną, niełatwą rzeczywistością. Musiały funkcjonować w odmiennych niż wcześniej warunkach, traciły pracę, poczucie społecznego bezpieczeństwa, często też oparcie w rodzinie. Ale w większości nie poddawały się. Zmieniały zawód, zakładały małe firmy, sklepiki, stragany - żeby utrzymać siebie, rodziny i często nieprzystosowanych do nowych warunków mężczyzn. Były z tymi problemami na ogół same – niezależne ruchy kobiece, organizacje pozarządowe dopiero powstawały i nie miały dostatecznej siły by nieść pomoc.

Transformacja nie dla wszystkich była okresem sukcesów. Ale sposób, w jaki kobiety sobie w nim poradziły, jest wart zauważenia. Teraz już – lepiej niż dwadzieścia lat temu - wiedzą, jak się poruszać w rynkowej rzeczywistości, są bardziej świadome swojej roli i wartości. Zabierają głos w sprawach gospodarczych, światopoglądowych, społecznych i oczekują, by ten głos miał siłę przebicia. Czy chcą czegoś więcej? Kongres będzie okazją do odpowiedzi na to pytanie, określenia, co zrobiłyśmy, gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy.

W Kongresie udział weźmie ok. 3000 uczestniczek. Obok wybitnych postaci życia gospodarczego, politycznego, naukowego i kulturalnego, przedstawicielek organizacji pozarządowych, uczestniczkami Kongresu będą też kobiety, które skromnie i pracowicie uczestniczyły w procesach transformacji. Zapowiedziany jest również przyjazd wybitnych kobiet z innych państw.

• Kongres ma za zadanie ocenić miejsce i rolę kobiet w różnych dziedzinach życia, zdefiniować bariery i problemy związane z ich sytuacją, sformułować postulaty zmian. Włączyć problematykę kobiecą do publicznej debaty szerzej niż ma to miejsce obecnie, zwrócić uwagę na oczekiwania kobiet dotyczące ich obecności w życiu kraju.

• Intencją inicjatorów Kongresu jest integracja środowisk kobiecych, stworzenia sieci powiązań kobiet reprezentujących różne regiony i grupy, rozmaite partie i ideologie, ale zjednoczonych wokół uzgodnionych wspólnie postulatów, których wprowadzenie w życie może korzystnie zmienić dotychczasową sytuację. Pokongresowe wnioski zostaną przedstawione władzom i opinii publicznej w celu włączenia ich do agendy politycznej.

Kongres zostanie poprzedzony konferencjami regionalnymi. Zaprezentujemy na nich cele Kongresu, problematykę, którą chcemy poruszyć. Podstawą do diagnozy sytuacji kobiet w Polsce i ich roli w rozwoju kraju będą raporty przygotowywane przez zespoły ekspertów. Dotyczyć one będą: (1) aktywności politycznej kobiet, (2) ich roli i miejsca w samorządach i organizacjach pozarządowych, (3) w biznesie, (4) na rynkach pracy, (5) w kulturze, (6) w nauce i edukacji, (7) zdrowia kobiet, (8) przemocy wobec kobiet, (9) roli i wartości pracy domowej.

Kongres jest inicjatywą społeczną osób indywidualnych, organizacji pozarządowych, środowisk kobiecych. Chęć uczestniczenia w pracach przygotowawczych oraz w Kongresie zgłosiło wiele wybitnych osobistości. Część z nich weszła do Rady Programowej.

Na potrzeby Kongresu uruchomiona została strona www.kongreskobiet.pl
Biuro organizacyjne:
ul. Racławicka 95, 02-634 Warszawa

Małgorzata Retko-Bernatowicz 0.601 278 855
Rzecznik prasowy – Joanna Zaręba 0.602 257 022