Inauguracja III Edycji Konkursu Dobre Praktyki PPP
2009-03-20
Rozpoczęła się trzecia edycja organizowanego przez Investment Support Konkursu Dobre Praktyki PPP na najlepszy projekt przedsięwzięcia publiczno-prywatnego. Jest to szansa dla podmiotów publicznych na uzyskanie konkretnego wsparcia dla ich inwestycji. Nagrodami w tym roku są wyjazd studyjny do Francji oraz promocja projektów laureatów podczas międzynarodowego forum inwestycyjnego. Projekty można zgłaszać do 14 maja.
Organizowany przez Investment Support Konkurs Dobre Praktyki PPP jest inicjatywą skierowaną do podmiotów publicznych, wspierającą ich projekty publiczno-prywatne na początkowym etapie przygotowawczym. Celem Konkursu jest przygotowanie modelowych przedsięwzięć w różnych sektorach.Projekty do Konkursu można zgłaszać do 14 maja w czterech kategoriach: infrastruktura komunalna, infrastruktura sieciowa, infrastruktura sportowo-rekreacyjna i małe PPP (dla projektów o wartości niższej niż 10 mln EUR). Arkusz zgłoszeniowy oraz regulamin Konkursu dostępne są na stronie www.dobrepraktykippp.eu. Na stronie tej działa także forum dyskusyjne poświęcone Konkursowi oraz partnerstwu publiczno-prywatnemu.
W tym roku główną nagrodę stanowi wyjazd studyjny przedstawicieli Laureatów do Francji wraz z międzynarodowym forum inwestycyjnym, podczas którego zwycięskie projekty zostaną przedstawione inwestorom. Wyjazd da szansę wymiany doświadczeń z przedstawicielami francuskich samorządów i firm. oraz pozwoli na uzyskanie informacji na temat prawnych i finansowych aspektów realizacji projektów ppp we Francji. Celem forum, zaplanowanego na październik 2009, będzie promocja przedsięwzięć Laureatów, publiczna dyskusja na temat zakresu i sposobu realizacji projektów oraz wymiana doświadczeń pomiędzy Laureatami a przedstawicielami zainteresowanych inwestorów.
W dotychczasowych dwóch edycjach Konkursu zgłoszono ponad 70 projektów przedsięwzięć. Dalsze losy Laureatów zostały prezentowane m.in. podczas, inaugurującej III Edycję Konkursu, Debaty w dniu 18 marca 2009 r.
Nagrody w Konkursie mają wspierać dalszą realizację projektów Laureatów. W roku 2007 były to wstępne analizy prawne, finansowe i techniczne ufundowane przez partnerów Konkursu – kancelarie prawne i firmy doradcze. W roku 2008 fundatorem nagród i współorganizatorem Konkursu było Ministerstwo Gospodarki, które realizowało pilotażowy program projektów PPP i sfinansowało analizy przygotowawcze dla projektów Laureatów.
Najlepsze projekty wybiera niezależne jury złożone z ekspertów z zakresu partnerstwa publiczno-prywatnego. Honorowym przewodniczącym Jury jest od początku istnienia Konkursu Prof. Michał Kulesza. Obradom jury przewodniczy od dwóch lat dr Irena Herbst, Prezes Centrum PPP.
Więcej informacji o Konkursie: www.dobrepraktykippp.eu
Informacja w pdf.
Debata Dobre Praktyki PPP
Debata Dobre Praktyki PPP z udziałem Laureatów 2008, inaugurująca III Edycję Konkursu, odbyła się 18 marca 2009 r. w Warszawie w Centrum Foksal. W Debacie, którą poprowadził Grzegorz Cydejko ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, udział wzięli: Adam Szejnfeld, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Gospodarki, Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, Wiceminister Infrastruktury, Agata Kozłowska, Dyrektor Investment Support (organizator Konkursu), Irena Herbst, Prezes Centrum PPP (przewodnicząca Jury Konkursu 2008) oraz przedstawiciele Laureatów Konkursu 2008: Marek Chyl, starosta Lidzbarski, Edyta Kowalska, Zastępca Dyrektora Biura ds. Realizacji i Nadzoru Inwestycji, Urząd Miasta Łodzi, Marian Maciejczyk, Wiceprezydent Bytomia, Ewa Truchan, Zastępca Naczelnika Wydziału Zamówień Publicznych, Urząd Miasta Rudy Śląskiej.
Podczas dyskusji rozmawiano na temat nowych regulacji prawnych i szans dla rozwoju PPP. PPP jest świetnym narzędziem do wykonywania zadań publicznych także niezwiązanych z inwestycjami a z bieżącymi obowiązkami wobec społeczności lokalnych, które nie muszą być realizowane przez urzędy – podkreślał Wiceminister Szejnfeld.
Podczas Debaty zaprezentowane zostały pilotażowe projekty Laureatów edycji 2008, dzięki czemu dowiedzieliśmy się na jakim etapie znajduje się ich realizacja oraz jak Konkurs wspomógł wdrażanie tych nowatorskich projektów. Program rewitalizacji domów familijnych w Łodzi był pierwszym z prezentowanych projektów, następnie przedstawione zostały: Zintegrowane połączenie aglomeracji górnośląskiej z międzynarodowym portem lotniczym Katowice – Pyrzowice, Termy Warmińskie w Powiecie Lidzbarskim oraz Rozwiązanie problemów parkowania w strefie centralnej miasta Ruda Śląska poprzez budowę parkingu wielopoziomowego.
Jak podkreślali uczestnicy Debaty, projekty pilotażowe pozwalają na obalanie barier mentalnych i współtworzą dobry klimat dla rozwoju inwestycji publiczno-prywatnych - Konkurs organizujemy z wieloma instytucjami publicznymi i prywatnymi, tak szeroka platforma współpracy pozwala na wymianę doświadczeń i współtworzenie wspólnie z partnerami publicznymi dobrych praktyk z zakresu partnerstwa – mówiła podczas debaty Agata Kozłowska, prezes Investment Support.