Zagraniczni studenci na praktykach w polskich przedsiębiorstwach
2009-07-30
Erasmus jest częścią programu "Uczenie się przez całe życie" (the Lifelong Learning Programme, LLP), programu Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji i doskonalenia zawodowego, realizowanego w latach 2007-2013.
Erasmus jest programem współpracy między uczelniami, ale w niektórych jego akcjach, jako partnerzy, mogą uczestniczyć także instytucje nieakademickie - organizacje, przedsiębiorstwa, stowarzyszenia, itd., przyczyniając się do podnoszenia jakości kształcenia oraz wzmocnienia wymiaru europejskiego w procesie kształcenia. W programie „Uczenie się przez całe życie” uczestniczy:• 27 krajów Unii Europejskiej,
• 3 kraje EOG Islandia, Lichtenstein, Norwegia,
• Turcja (jako kraj kandydujący).
Najpopularniejszym działaniem w programie Erasmus są WYJAZDY STUDENTÓW. Od przystąpienia Polski do programu Erasmus (tj. od roku akademickiego 1998/99) na stypendium w celu odbycia części studiów w zagranicznej uczelni partnerskiej wyjechało ponad 60 tysięcy polskich studentów. Od roku 2007/08 nowym działaniem w Erasmusie jest WYJAZD W CELU ODBYCIA PRAKTYKI W INSTYTUCJI ZAGRANICZNEJ. Taką praktykę odbyło wówczas ~900 polskich studentów. W roku 2008/09 spodziewamy się wzrostu liczy wyjazdów o ok. 40 procent.
Erasmus jest programem wymiany, zatem Polska jest także stroną przyjmującą stypendystów z zagranicznych uczelni. Corocznie do polskich uczelni w celu odbycia części studiów przyjeżdża kilka tysięcy studentów z zagranicznych uczelni partnerskich. Od roku akademickiego 2007/08, wśród instytucji przyjmujących studentów z zagranicy są także przedsiębiorstwa, organizacje oraz inne instytucje nieakademickie. Chcielibyśmy zainteresować polskich przedsiębiorców możliwościami jakie daje program Erasmus w zakresie współpracy z zagranicznymi uczelniami, a przede wszystkim przyjmowaniem studentów na praktykę. Oferta Erasmusa może być atrakcyjna szczególnie dla instytucji obecnych i/lub wchodzących na rynki międzynarodowe, przede wszystkim ze względu na możliwości jakie daje kilkumiesięczna obecność studenta wywodzącego się z innej kultury i innego systemu kształcenia. Warto podkreślić także, że student przyjeżdżający na praktykę otrzymuje stypendium ze swojej uczelni macierzystej, tym samym instytucja przyjmująca nie musi ponosić dodatkowych kosztów (aczkolwiek kieszonkowe dla praktykanta jest zawsze mile widziane).
Praktyka może trwać od 3 do 12 miesięcy. Powinna być ona związana z dziedziną, którą studiuje student. Instytucja przyjmując studenta na praktykę określa kryteria jakie powinien spełnić pożądany kandydat/ci, a (wstępnej) kwalifikacji dokonuje uczelnia macierzysta. Po dokonaniu wyboru studenta, ale przed jego przyjazdem na praktykę trójstronnie ustala się i podpisuje „Porozumienie o programie praktyki” określające program i przebieg praktyki. Obowiązki stron (tzn. instytucji przyjmującej uczelni macierzystej i studenta) przedstawia „Karta jakości praktyki”. Na zakończenie pobytu instytucja przyjmująca wystawia potwierdzenie zrealizowanej praktyki wraz z oceną.
Więcej informacji o praktykach studenckich oraz innych formach współpracy między uczelniami a instytucjami nieakademickimi dostępnych jest na stronie programu Erasmus: http://www.erasmus.org.pl/index.php/ida/6/.
Jeśli ww. formę współpracy z uczelniami i pozyskiwania praktykantów uznają Państwo za interesującą prosimy o kontakt z narodową agencją programu Erasmus (tel. 48 /22/ 46.31.244). Oferta powinna zawierać informację o przedsiębiorstwie (w tym jęz. komunikacji w pracy), oczekiwania wobec kandydata (dziedzina/ rok studiów/ znajomość jęz. obcych/ inne umiejętności), ew. szczególne wymogi (np. obowiązkowe OC), główne obowiązki praktykanta, liczbę dostępnych miejsc, preferowany czas rozpoczęcia i trwania praktyki, ew. termin przyjmowania zgłoszeń oraz dane osoby kontaktowej.