Czy Komisja Europejska zmusi polskich odbiorców do rezygnacji z ciepła sieciowego?

PKPP Lewiatan przygotowała ekspertyzę dotyczącą skutków dla polskiego ciepłownictwa sieciowego przyjęcia proponowanych przez Komisję Europejską tzw. „benchmarków gazowych” w ramach systemu ETS. Typ benchmarku przesądza o tym, ile uprawnień do emisji CO2 będą musiały kupować polskie ciepłownie i elektrociepłownie poczynając od 2013 roku, a w konsekwencji o ile wzrosną ceny ciepła z systemów scentralizowanych.

Główne negatywne skutki wprowadzenia „benchmarków gazowych” dla Polski to:

§ wzrost ciepła sieciowego (o 22% w 2013 roku i dalszy wzrost w kolejnych latach), który będzie „wypychał odbiorców”, poza system ETS,

§ wzrost bardzo szkodliwej, niskiej emisji gazów cieplarnianych w wyniku przechodzenia na indywidualne systemy grzewcze (CO2 – wzrost o 25%, SO2 – wzrost o 220%) oraz

§ zahamowanie rozwoju scentralizowanych systemów ciepłowniczych i kogeneracji wbrew deklarowanemu przez Komisję Europejską wsparciu takich systemów.

Obecnie ciepło sieciowe jest w Polsce tańsze o ok. 8% od ciepła z kotłowni indywidualnych. Jeśli proponowane rozwiązania wejdą w życie, to w 2013 roku nastąpi odwrócenie relacji: ciepło z kotłowni indywidualnych opalanych węglem będzie o ok. 12% tańsze, nawet po uwzględnieniu kosztów zakupu całej instalacji. W tej sytuacji odbiorcy ciepła, kierując się względami ekonomicznymi, będą decydowali się „na ucieczkę” z systemu ETS i przechodzili na indywidualne ogrzewanie węglowe ze szkodą dla środowiska i wbrew celowi Dyrektywy, którym jest wymuszenie obniżenia emisji CO2.

Komisja Europejska pracuje obecnie nad Dyrektywą ETS w procesie komitologii. Biorąc pod uwagę przedstawione negatywne skutki proponowanej przez Komisję metodologii wyboru benchmarków, PKPP Lewiatan zdecydowanie rekomenduje Komisji i apeluje do polskich negocjatorów o wprowadzenie odrębnych benchmarków paliwowych dla instalacji pracujących z wykorzystaniem gazu ziemnego, ropy oraz węgla kamiennego. W przeciwieństwie do benchmarków gazowych, nie są one sprzeczne z ideą Dyrektywy i gwarantują osiągnięcie jej celów.

Pełna ekspertyza 
Opinia PKPP Lewiatan