Lewiatan ws. standardów kształcenia

PKPP Lewiatan przekazała na ręce Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego opinię ws. projektu rozporządzenia dotyczącego standardów kształcenia dla poszczególnych kierunków oraz poziomów kształcenia.

Opinia
PKPP Lewiatan ws. projektu rozporządzenia dotyczącego standardów kształcenia na poszczególnych kierunkach
PKPP/512/167/PS/2009

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan popiera projekt zmiany rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego ws. standardów kształcenia dla poszczególnych kierunków oraz poziomów kształcenia. Jest one oczekiwane przez naszych członków m.in. reprezentujących środowiska związane z produkcją, dystrybucją i badaniem kosmetyków, zrzeszonych w Polskim Związku Przemysłu Kosmetycznego.
Jesteśmy przekonani, że jego wejście w życie przyczyni się do dalszego rozwoju interdyscyplinarnego kierunku jakim jest kosmetologia i w konsekwencji umocni pozycję polskiego przemysłu kosmetycznego w skali tak europejskiej jak i światowej. Należy podkreślić, że już w chwili obecnej dzięki umożliwieniu przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego prowadzenia studiów I stopnia na kierunku kosmetologia, nasz kraj zajął wiodące miejsce w tej dziedzinie w skali całej Europy Środkowej. Świadczy o tym m.in. zakres zagranicznych inwestycji w przemyśle kosmetycznym dokonanych w Polsce w ostatnich latach przez takie firmy jak Avon, L'Oreal, Procter & Gamble, Oriflame, Alberto Culver i inne.
Możliwość kontynuowania studiów na dwuletnich uzupełniających studiach magisterskich staje się potrzebą chwili i stworzy studentom szansę dalszego rozwoju i znalezienia atrakcyjnych form zatrudnienia na wymagającym rynku pracy (również międzynarodowym).
Uważamy, że kształcenie magistrów kosmetologów przyniesie korzyści samym studentom budującym w ten sposób swoją ścieżkę kariery i pozycję na rynku pracy. A tym samym ułatwi nam, pracodawcom, zatrudnienie fachowców na jakich czekamy - kosmetologów wykształconych w dziedzinie pielęgnacji urody, zdrowia oraz produkcji i marketingu kosmetyków.
PKPP Lewiatan nie ma istotnych zastrzeżeń co do treści projektu standardów kształcenia na kierunku „kosmetologia” na poziomie studiów drugiego stopnia. Pragniemy jednak zwrócić uwagę na konieczność utworzenia w przyszłości odrębnego bloku tematycznego obejmującego zagadnienia związane z oceną skuteczności działania preparatów kosmetycznych i ich bezpieczeństwa. Zagadnienia te są, zgodnie z ustawą z dnia 30 marca 2001 r. o kosmetykach (Dz. U. z 2001 Nr 42 poz. 473), kluczowe dla procesu opracowywania receptury i wprowadzania produktu kosmetycznego na rynek, w związku z tym omawianie ich jedynie w ramach obszernych tematycznie bloków toksykologii kosmetyku i kosmetologii leczniczej może się okazać niewystarczające z punktu widzenia pracodawców zatrudniających absolwentów studiów drugiego stopnia na kierunku kosmetologia.
W zakresie propozycji standardów kształcenia na kierunku BHP przedstawiamy jednak następujące uwagi:
W części A - STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA
1. W pkt III 2 należy uzupełnić liczbę godzin lekcyjnych przy poszczególnych treściach kształcenia w grupie treści kierunkowych.
2. W pkt III 3 w treściach kierunkowych dotyczących kształcenia w zakresie prawnej ochrony pracy proponujemy dopisać:
• System ochrony pracy w Polsce na tle systemów krajów UE.
3. W pkt III 3 w treściach kierunkowych dotyczących kształcenia w zakresie organizacji, zadań i metod pracy służby bezpieczeństwa i higieny pracy proponujemy dopisać;
• Zadania służby bhp w zakresie szkolenia pracowników.
4. W pkt. III 3 w treściach kierunkowych dotyczących kształcenia w zakresie badania wypadków przy pracy i chorób zawodowych proponujemy dopisać:
• Analiza wypadkowości.
• Podstawy prawne dotyczące chorób zawodowych.
5. W pkt III 3 w treściach kierunkowych kształcenia w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa proponujemy dopisać:
• Organizacja pierwszej pomocy przedmedycznej w zakładzie.

W części B – STUDIA DRUGIEGO STOPNIA
1. W pkt III 2 proponujemy uzupełnić liczbę godzin lekcyjnych przy poszczególnych treściach kształcenia w grupie treści kierunkowych.
2. W pkt III 3 w treściach kierunkowych dotyczących kształcenia w zakresie metod zwalczania zagrożeń proponujemy dopisać:
• Zagrożenia biologiczne.

Jednocześnie pragniemy zwrócić uwagę, że zawarty opis kwalifikacji absolwenta, które mają przygotowywać do pracy w organach nadzoru nad warunkami pracy oraz w instytucjach badawczych prowadzących projektowanie i wdrażanie rozwiązań technicznych i organizacyjnych z zakresu bhp, jest określony nieco na wyrost. Zarówno do pracy w organach nadzoru (np. PIP, UDT) czy do oceny projektów w zakresie bhp wymagane są szczególne uprawnienia, których nie uzyskuje się automatycznie po ukończeniu studiów z zakresu bhp.
Liczymy, że nasze uwagi przyczynią się do opracowania rozporządzenia, które będzie stanowić bardzo dobrą podstawę do kształcenia na przedmiotowych kierunkach. Zaś będąc zgodne z zapotrzebowaniem pracodawców na kwalifikacje umożliwią absolwentom łatwe wejście na rynek pracy.


Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Warszawa, dnia 17 września 2009 r.