RÓJ (bio)RÓŻNORODNOŚCI

Zaprojektowany przez Irlandczyka Jamesa Ennisa „Domek dla pszczół” otrzymał w dniu 28 września 2009 r. główną nagrodę międzynarodowego jury w zorganizowanym po raz pierwszy konkursie „Europejska nagroda dla projektu zgodnego z zasadą zrównoważonego rozwoju”.

W ramach Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacyjności w dniu 9 grudnia 2009 r. w siedzibie EKES-u zostanie otwarta wystawa, na której będzie można obejrzeć trzydzieści najlepszych projektów wybranych spośród stu nadesłanych na konkurs prac. Podczas otwarcia zostaną również przedstawieni zwycięzcy konkursu. Wystawa zorganizowana przez EKES jest pierwszym projektem instytucji europejskich związanym z „ekologicznymi zamówieniami publicznymi″.

W komunikacie dotyczącym nagrodzonego „Domku dla pszczół” jury doceniło „troskę o bioróżnorodność, łączącą rośliny, zwierzęta i ludzi w przesłaniu podkreślającym proste i fundamentalne wartości ekologiczne współczesnego życia″.

Nagrodzone projekty

„Zjednoczeni w różnorodności, żyjący w zgodzie z bioróżnorodnością″ – taka była idea zwycięskiego projektu „Domku dla pszczół”. Domek składający się z pudełek, które przekształca się w doniczki z kwiatami, jest faktycznie mikrosiedliskiem pszczół. Uświadamia to ludziom ważną rolę, jaką odgrywają pszczoły w produkcji żywności i ogólnie – w naszym życiu. Zwycięzca konkursu otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. euro. James Ennis urodził się w Dublinie w 1976 r. Obecnie mieszka i pracuje w Mediolanie.

Drugą nagrodę, w wysokości 4 tys. euro, przyznano projektowi „Dynamic” Maura Amorusa z Turynu. Zaprojektowane przez niego urządzenie przekształcające ludzki stres w ekologiczną energię można wykorzystywać jako ładowarkę do telefonów komórkowych.

Trzecią nagrodę, w wysokości 2 tys. euro, otrzymała Dominika Rams, autorka projektu „USELESS” (w jęz. ang. gra słów oznaczająca jednocześnie ‘zużywaj mniej' i ‘bezużyteczny’) z Polski. Projekt w sposób prowokacyjny, a jednocześnie dobitny uświadamia nam potrzebę ograniczenia zużycia energii elektrycznej i wody.

Wystawa prezentująca 30 najlepszych projektów oraz nagrodzone prace zostanie otwarta w siedzibie EKES-u w Brukseli w dniu 9 grudnia 2009 r.

Konkurs ten jest pierwszą inicjatywą instytucji europejskich związaną z ekologicznymi zamówieniami publicznymi i wykorzystującą w tym celu projekty ze świata wzornictwa przemysłowego. Zwycięski domek dla pszczół będzie produkowany w Europie i zostanie wykorzystany przez EKES jako podarunek promocyjny oraz narzędzie komunikacji, którego celem będzie wspieranie zrównoważonej produkcji i konsumpcji.

Szczegółowe informacje na temat zwycięzców, zdjęcia projektów i ich opisy można znaleźć na stronie: http://www.design-competition.eesc.europa.eu.
Informacje na temat nagrody EKES-u „Design ZeroNine”

Rok 2009 został ogłoszony Europejskim Rokiem Kreatywności i Innowacyjności. Dlatego też w marcu tego roku EKES, we współpracy z Giovanną Massoni (konsultantem ds. wzornictwa) i Oliverem Gilsonem („Designed in Brussels”) ogłosił konkurs dotyczący wzornictwa przemysłowego.

Zawodowi projektanci i studenci wydziałów wzornictwa w UE mogli zgłosić swe prace przedstawiające nowe pomysły na innowacyjny i designerski przedmiot i jego opakowanie, które mają być produkowane zgodnie z zasadami rozwoju zrównoważonego, z uwzględnieniem kwestii zmian klimatycznych i energetyki oraz ochrony środowiska. Do konkursu zgłoszono ponad sto interesujących projektów opracowanych głównie przez młodych projektantów pochodzących z 24 spośród 27 państw członkowskich UE.

Jury konkursu

Początkową selekcję prac przeprowadzono we współpracy z belgijskim projektantem przemysłowym Jeanem Francois D’Orem. Jury przewodniczy Irini Pari, wiceprzewodnicząca EKES u, a w jego skład wchodzą także: Josyane Franc, odpowiedzialna za kontakty międzynarodowe w St. Etienne ENSEAD i Cité du design; Virginio Briatore, filozof i publicysta zajmujący się zagadnieniami projektowania oraz międzynarodowy promotor utalentowanych projektantów i wydawca Interni oraz DAMn; Ursula Tischner, adiunkt Wyższej Szkoły Wzornictwa w Eindhoven, pomysłodawca econceptu, agencji projektowania zrównoważonego w Kolonii; Czesława Frejlich, redaktor naczelna kwartalnika poświęconego projektowaniu 2+3D, kurator i profesor wzornictwa.