Firmy nominowane w Konkursie Ogólnopolskie Nagrody Czysty Biznes 2009

6 listopada, na Zamku Królewskim w Niepołomicach k. Krakowa Laureaci organizowanego przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska (FPdŚ) konkursu „Ogólnopolskie Nagrody Czysty Biznes” otrzymają statuetki za najbardziej innowacyjne, ekologiczne rozwiązania, dzięki którym zyskują konkurencyjną przewagę na rynku.

Ponad 5000 polskich firm, głównie z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, zaangażowało się do tej pory w Program Czysty Biznes, który dostarcza pomysły i rozwiązania, jak zwiększyć konkurencyjność firm poprzez działania proekologiczne. Związany z Programem Konkurs „Ogólnopolskie Nagrody Czysty Biznes”, pod honorowym patronatem Ministra Środowiska, Ministra Gospodarki oraz Ministra Rozwoju Regionalnego, skierowany jest do polskich przedsiębiorstw, które w swojej działalności zwracają szczególną uwagę na ochronę środowiska.

Nagrody w konkursie przyznawane są za nowatorskie, ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania w sześciu kategoriach: zarządzanie energią, wodą i odpadami, innowacyjny produkt, innowacyjny proces, produkt i usługa w turystyce, wizerunek oraz współpraca międzynarodowa.

„Polskie firmy w coraz większym stopniu dostrzegają korzyści płynące z wdrażania ekologicznych rozwiązań. Nie chodzi tu tylko o „zielony” wizerunek firmy, potwierdzany przez certyfikaty, ale przede wszystkim o realne obniżenie kosztów i budowanie przewagi konkurencyjnej, czego dowodzi fakt, że najwięcej zgłoszeń odnotowaliśmy w kategoriach innowacyjny produkt i proces”. – mówi Jan Okulicz, członek Kapituły Konkursowej, doradca Zarządu Toyota Motor Poland.
Wśród zgłoszonych firm zostało wyłonionych 13 finalistów z takich branż, jak gospodarka odpadami, zarządzanie nieruchomościami, recykling, usługi hotelarskie i gastronomiczne, działalność artystyczna i edukacyjna, produkcja i handel oraz przetwórstwo żywności.

Nominowane firmy

Wyboru laureatów dokona kapituła konkursu, w skład której wchodzą m. in. Jerzy Brniak – Prezes Zarządu BP Polska, Henryka Bochniarz – Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Jan Okulicz – doradca Zarządu Toyota Motor Poland, Beata Adamczyk – Naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej w Departamencie Rozwoju Gospodarki Ministerstwa Gospodarki oraz Monika Dziadkowiec – Dyrektor Generalny Ministerstwa Środowiska.
Laureaci mogą się pochwalić swoimi osiągnięciami na arenie ogólnoeuropejskiej, biorąc udział w eliminacjach do Europejskich Nagród „Biznes dla Środowiska” przyznawanych przez Komisję Europejską. Fundacja Partnerstwo dla Środowiska pełni rolę krajowego koordynatora tego konkursu. Partnerem Fundacji w tym przedsięwzięciu jest Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Fundacja Partnerstwo dla Środowiska w ramach promowania standardów proekologicznych w polskich firmach przyznaje certyfikaty ekologiczne: Zielone Biuro, Czysta Turystyka oraz Przyjazny Rowerom. „Coraz więcej firm ubiega się o certyfikaty i jest zainteresowane korzyściami płynącymi z zastosowania ekologicznych rozwiązań w polskim środowisku biznesowym. Biznes dostrzega również korzyści marketingowe, jakie dla wizerunku firmy wdrażającej proekologiczne standardy dają certyfikaty”. – mówi Joanna Węgrzycka, Członek Zarządu Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, Kierownik Programu Czysty Biznes.

Ceremonii wręczenia nagród na Zamku w Niepołomicach będzie towarzyszyła konferencja „Ekoinnowacje – od pomysłu do biznesu”, w której wezmą udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce oraz agend rządowych i samorządowych. Ekoinnowacje są istotne dla gospodarki ponieważ oprócz zmniejszenia oddziaływania na środowisko, zwiększają efektywność wykorzystania zasobów naturalnych i konkurencyjność przedsiębiorstw. Szacuje się, że do 2020 roku wartość światowego rynku technologii środowiskowych wzrośnie dwukrotnie i wyniesie 1000 miliardów euro.

*
Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, należąca do Stowarzyszenia Environmental Partnership for Sustainable Development działającego w Europie Środkowo-Wschodniej, od 1997 r. wspiera inicjatywy obywatelskie na szczeblu lokalnym w całej Polsce, mobilizując ludzi i organizacje do podejmowania praktycznych działań na rzecz poprawy swojego otoczenia.

Programy Fundacji pomagają liderom z danego regionu rozwijać współpracę lokalną, promować przedsiębiorczość i szacunek dla środowiska naturalnego. Wspólnie z ponad 600 partnerami z Polski - organizacjami pozarządowymi, szkołami, instytucjami samorządowymi oraz przedsiębiorstwami - Fundacja realizuje sześć długoletnich programów, które wprowadzają zasady zrównoważonego rozwoju w codzienne życie Polaków: Grupy Partnerskie, Zielone Szlaki – Greenways, Szkoły dla Ekorozwoju, Czysty Biznes, Ekomuzea, Marka Lokalna. Dzięki współpracy z fundatorami prywatnymi i publicznymi programy są nieustannie dostosowywane do zmieniających się potrzeb lokalnych społeczności. Działania obejmują m.in.: pomoc finansową, doradczą, szkoleniową, tworzenie sieci współpracy, certyfikację środowiskową, proponowanie innowacyjnych rozwiązań oraz upowszechnianie sprawdzonych wzorów działań przyjaznych dla środowiska.

W ramach realizowanych programów Fundacja przyznaje także certyfikaty środowiskowe: Zielona Flaga, Lokalne Centrum Aktywności Ekologicznej, Przyjazny Rowerom, Czysta Turystyka oraz Zielone Biuro.

Dodatkowe informacje o Konkursie „Ogólnopolskie Nagrody Czysty Biznes”:
www.czystybiznes.pl, www.fpds.pl, www.euro-eko-nagrody.pl