Posiedzenie Podkomitetu Monitorującego ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw

11 stycznia 2008 roku odbyło się już XI posiedzenie Podkomitetu Monitorującego ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw w ramach KM NPR. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Komisji Europejskiej oraz partnerów społeczno-gospodarczych.

Głównym tematem spotkania była prezentacja możliwości wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw w ramach Programu Ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji 2007-2013, CIP. Głównym celem Programu jest zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw, szczególnie MSP. Cel ten m.in. zostanie osiągnięty poprzez wdrażanie następujących instrumentów finansowych: GIF – instrument na rzecz wysokiego wzrostu i innowacji MSP, SMEG – system poręczeń dla MSP oraz CBS – system rozwijania zdolności instytucji pośrednictwa finansowego. Dostępne instrumenty maja zachęcić do zwiększenia finansowania innowacyjnych MŚP, na różnych etapach ich rozwoju: przy zakładaniu, w fazie startu i ekspansji oraz na etapie transferu firmy. MSP w ramach tych instrumentów jest pośrednim beneficjentem. Bezpośrednio o pomoc mogą się ubiegać takie instytucje jak banki, fundusze pożyczkowe i poręczeniowe, fundusze kapitałowe, anioły biznesu. W rezultacie program ma ułatwić firmom uzyskanie środków na inwestycje związane z wiedzą (innowacje i eko-innowacje, transfer technologii). Program jest wdrażany w imieniu Komisji Europejskiej przez Europejski Fundusz Inwestycyjny. Na potrzeby wdrażania tych instrumentów przy Związku Banków Polskich został utworzony Krajowy Punkt Kontaktowy, który prowadzi działalność informacyjną i konsultacyjną w tym zakresie. Ponadto przeprowadzone zostały już pierwsze szkolenia i warsztaty dla potencjalnych grup beneficjentów. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie http://cip.gov.pl/eip-kpkzbp

Ponadto podczas posiedzenia omawiano postęp w realizacji wdrażania działań skierowanych do małych i średnich przedsiębiorstw w ramach SPO WKP oraz ZPORR. Członkowie Podkomitetu z zaniepokojeniem przyjęli informację o niskim poziomie płatności w ramach działania 2.4 SPO WKP oraz o liczbie projektów zagrożonych w ramach tego działania. Realizacja rzeczowa części projektów jest na bardzo niskim poziomie i istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zostaną one zakończone w czasie pozwalającym na wykorzystanie przyznanych środków finansowych. Sytuacja ta w opinii członków Podkomitetu wymaga natychmiastowych działań naprawczych, a w szczególnych przypadkach rozważenia rozwiązania umów z beneficjentami i przekazania zwolnionych w ten sposób środków na finansowanie projektów w ramach innych działań SPO WKP.

Podobnie niepokojąca sytuacja ma miejsce w działaniu 3.4 ZPORR. W ramach tego działania została zatrzymana kontraktacja na poziomie 91% alokacji na lata 2004-2006 ze względu na umacniający się kurs złotego w stosunku do euro i przyjętą w całym programie nadkontraktację. W opinii Członków Podkomitetu rozwiązanie, w którym mikroprzedsiębiorstwa, jako jedyna grupa beneficjentów Programu, ma ponosić konsekwencje wynikające z umacniania się złotego, jest nie do zaakceptowania. Tym bardziej, że w wielu regionach rozpatrywanie już złożonych przez mikroprzedsiebiorstwa wniosków zostało wstrzymane z tego właśnie powodu.

W obu przypadkach Podkomitet podjął działania mające na celu wyjaśnienie tych spraw.

Przypominamy, ze Przewodniczącą Podkomitetu ds. MŚP jest dr Małgorzata Starczewska – Krzysztoszek, Dyrektor Departamentu Ekspertyz Ekonomicznych PKPP Lewiatan.