Efekty kampanii „Zmień kraj. Idź na wybory“
2008-01-30
Kampania „Zmień kraj. Idź na wybory” zachęciła do udziału w wyborach ponad 20 proc. głosujących. Kampania wpłynęła pozytywnie na decyzje elektoratów wszystkich partii, a wyborcy PiS częsciej niż inni deklarowali, że kampania zadecydowała o ich udziale w wyborach).
Kampania została przeprowadzona przez koalicję ponad 150 organizacji i była możliwa w takiej skali dzięki zaangażowaniu mediów, które bezpłatnie wyemitowały reklamy o wartości 2,5 mln złotych. Organizacje zaangażowane w kampanię zamierzają kontynuować działania na rzecz zwiększania frekwencji. Chcą przygotować do lata 2008 obywatelski projekt ustawy o nowelizacji ordynacji wyborczych, a po zebraniu 100 tysięcy podpisów przekazać go do Sejmu. 31 stycznia natomiast wystartuje kampania społeczna „Sprawdzaj tych, których wybrałeś", której celem jest zachęcenie obywateli, by przyjrzeli się dokonaniom władz samorządowych wybranych jesienią 2006.Kampania społeczna „Zmień kraj. Idź na wybory” została przeprowadzona przez koalicję społeczną 21października.pl. Zainicjowały ją: Forum Obywatelskiego Rozwoju – FOR, Fundacja im. Stefana Batorego, PKPP Lewiatan, Stowarzyszenie Agencji Reklamowych, Związek Firm Public Relations, Instytut Spraw Publicznych, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Fundacja dla Wolności, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Stowarzyszenie Szkoła Liderów, Forum Inicjatyw Pozarządowych, Fundacji Projekt: Polska, Parlament Studentów RP. W skład koalicji weszło ponad 150 innych organizacji pozarządowych z całej Polski.
Dzięki zaangażowaniu mediów kampania została przeprowadzana z dużym rozmachem. Całkowity koszt cennikowy reklam, które bezpłatnie ukazały się w jej ramach wyniósł 2 573 911 zł. Reklamy emitowały największe stacje telewizyjne (Telewizja Polska, TVN, TVN 24, Polsat) i telewizje adresowane do młodzieży (MTV, Viva), rozgłośnie radiowe (Polskie Radio, Radio Zet, Radiostacja, RMF, TOK FM), dzienniki (m.in. Dziennik, Fakt, Gazeta Wyborcza, Przegląd Sportowy), tygodniki (Newsweek, Gala, Angora), dzienniki regionalne (Dziennik Wschodni, Echo Dnia, Gazeta Współczesna, Gazeta Lubuska, Gazeta Pomorska, Głos Szczeciński, Głos Koszaliński, Kurier Poranny, Nowa Trybuna Opolska, Nowiny) oraz portale internetowe (Wirtualna Polska, gazeta.pl, Onet.pl, o2, ngo.pl). Kampanię wspierały również media lokalne.
W ramach kampanii przeprowadzone zostały prawybowy na 18 uczelniach w 23 miastach, w których wzięło udział 16,5 tysiąca studentów oraz w 1250 szkołach ponadpodstawowych, w których uczestniczyło 230 tys. uczniów. Na stronę www.21pazdzienika.pl weszło w ciągu 14 dni 310 tysięcy internautów, a ponad 50 tysięcy z nich utworzyło własne hasła zachęcające do udziału w wyborach. Organizacje lokalne i wolontariusze rozwiesili plakaty kampanii w blisko 1000 miejscowości. W wielu miejscach organizowane były także debaty z kandydatami.
Według badań przeprowadzonych przez MillwardBrown SMG/KRC 69 procent Polaków widziało reklamy emitowane w ramach kampanii. Według badań Polskiego Generalnego Sondażu Wyborczego (afiliowanego przy Instytucie Studiów Politycznych PAN) kampania zdecydowała o udziale w głosowaniu 4,4 proc. wyborców i zachęciła do udziału w głosowaniu 16 proc. wyborców (przyczyniła się do napłynięcia 36% wcześniej nie głosujących i do powstrzymania przed odpływem 17% wcześniej głosujących). Zgodnie z założeniami kampanii (była adresowana do młodszych wyborców, ponieważ w tej grupie frekwencja systematycznie jest bardzo niska) najsilniej wpłynęła ona na decyzję osób w wieku 18-19 lat (przekonała lub zachęciła 46 proc. z nich) i osób w wieku 20-25 lat (35 proc.). Jednak kampania wpłynęła na decyzję frewencję we wszystkich grupach wiekowych – w żadnej grupie wiekowej wpływ ten nie był niższy niż 15 proc. Co szczególnie istotne, kampania wpływała pozytywnie na decyzje elektoratów wszystkich partii (wyborcy PiS deklarowali częsciej niż inni, że kampania zadecydowała o ich udziale w wyborach).
Raport "Zmień kraj. Idź na wybory"
www.21pazdziernika.pl – strona wyróżniona w prestiżowym konkursie Webstar w kategorii „kampania społeczna”.