O energii i zmianach klimatycznych na EUROPEAN BUSINESS SUMMIT
2008-02-27
European Business Summit (EBS) zgromadził w ciągu dwóch dni (21-22 lutego 2008 r.) 2500 gości oraz 100 panelistów. Tematem szóstego EBS, organizowanego przez Federację Belgijskich Przedsiębiorców (FEB) i BUSINESSEUROPE, przy wsparciu Komisji Europejskiej i prezydencji słoweńskiej, były polityka energetyczna i zmiany klimatyczne.
Uczestnicy konferencji dyskutowali na temat rozwiązań, które mogłyby ułatwić europejskiemu biznesowi wprowadzenie przepisów proponowanych przez Komisję Europejską. Największym zainteresowaniem cieszyły się te elementy debaty, które poruszały kwestie konkurencyjności gospodarek europejskich w świetle obecnych działań zmierzających do ograniczenia zmian klimatu i ochrony środowiska naturalnego.Sesje oraz warsztaty objęły takie kwestie jak handel emisjami, energia odnawialna, energia nuklearna, bezpieczeństwo dostaw energii, czy ekoinnowacje. W dyskusjach nad konkurencyjnością oraz zrównoważonym rozwojem udział wzięli, przedstawiciele Komisji Europejskiej, państw członkowskich oraz przedstawiciele biznesu, organizacji pozarządowych i instytutów naukowych.
Paneliści zgodnie przyznali, że aby działania podejmowane przez instytucje europejskie i krajowe były skuteczne, konieczne jest stworzenie biznesowi odpowiedniego klimatu dla inwestycji w rozwiązania technologiczne promujące podejście proekologiczne. W tym procesie konieczne jest uwzględnianie perspektywy długoterminowej dla inwestycji promujących podniesienie wydajności energetycznej dla inwestycji w nowe technologie.
Podczas szczytu odbyła się debata prezydencka z udziałem przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso oraz prezydenta BUSINESSEUROPE Ernesta Antoine’a Seilliere. Dla BUSINESSEUROPE była to okazja do przedstawienia swojego przesłania na nadchodzący okres zmian w instytucjach europejskich oraz do zainaugurowania obchodów pięćdziesięciolecia istnienia konfederacji.
Prezydent Seilliere wskazał te elementy polityki gospodarczej prowadzone przez Komisję Europejską, które powinny być kontynuowane lub w ramach których aktywność Komisji powinna być wzmocniona. Na pierwszym miejscu wymienił Strategię Lizbońską, politykę wobec małych i średnich przedsiębiorstw oraz działania z zakresu better regulation. J.M. Barroso i E-A. Seilliere podsumowali dotychczasowe dokonania UE w zakresie konkurencyjności, rynku wewnętrznego jak reformy regulacji. Zgodzili się, że kwestie te wymagają jeszcze wiele pracy. Przewodniczący Barroso zwrócił też uwagę na konieczność osiągnięcia światowego porozumienia w kwestiach zmian klimatycznych i energii odnawialnej. Jest w tej kwestii optymistą i oczekuje konkretnych, globalnych decyzji na Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Klimatu w Kopenhadze w 2009 roku. Podkreślono ogromne znaczenie innowacyjności oraz zasady partnerstwa publiczno-prywatnego w rozwiązaniach mających na celu ograniczenie emisji CO2.
Dyskutanci z nadzieją patrzą na przyszłą współpracę europejskich decydentów i przedstawicieli europejskiego biznesu w kształtowaniu najskuteczniejszych rozwiązań promujących wzrost gospodarczy i rozwój zatrudnienia w Unii Europejskiej.
Podczas sesji poświęconej bezpiecznym dostawom surowców energetycznych Andris Piebalgs, komisarz odpowiedzialny za politykę energetyczną UE zwrócił uwagę na to, że zapewnienie dostaw energii staje się dla firm europejskich coraz bardziej kosztowne. Wielkość zużycia energii w Unii Europejskiej stawia ją na drugim miejscu w świecie. Stąd konieczność gotowości otwarcia europejskich gospodarek na nowych i innowacyjnych dostawców. Trzema głównymi celami UE w obszarze polityki energetycznej powinno być według komisarza Piebalgsa bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych, konkurencyjność oraz zrównoważony rozwój. Kwestia zmian klimatycznych jest integralną częścią wyzwań jakie stawia sobie Komisja w kształtowaniu tej polityki.
Sesja zamykająca konferencję poświęcona była konkurencyjności Unii Europejskiej na rynku międzynarodowym. Wziął w niej udział m. in. Gunter Verheugen, komisarz ds. przedsiębiorstw i przemysłu. Uczestnicy zastanawiali się nad problemem składowania oraz dystrybucji energii odnawialnej oraz nad wyzwaniami, jakie stawiane są nowoczesnej technologii i innowacyjności, kluczowym elementom konkurencyjności europejskiej gospodarki .
Organizatorzy zapowiadają kolejną edycję konferencji i równie ciekawe debaty. Choć tematu przewodniego jeszcze nie ujawnili, znana jest już data spotkania – European Business Summit 2009 odbędzie się 19 i 20 marca 2009 r. w Brukseli.