Uczestnicy Pierwszego Kongresu Pracodawców czekają na działania Rządu
2008-03-20
20 marca 2008 r. Organizatorzy Pierwszego Kongresu Pracodawców przekazali premierowi Waldemarowi Pawlakowi zbiór kongresowych dokumentów. Zostały one uzupełnione o postulaty zgłoszone w dyskusji w trakcie Kongresu oraz nadesłane w terminie późniejszym. Obecnie stanowią one uzgodnioną przez większość środowiska biznesowego koncepcję utrzymania polskiej gospodarki na wieloletniej ścieżce wzrostu.
Pierwszy Kongres Pracodawców, który odbył się 17 stycznia 2008 r. w Warszawie zgromadził 3050 zarejestrowanych uczestników. Byli to pracodawcy - członkowie organizacji, które zwołały Kongres, ale też ponad 1000-osobowa grupa niezrzeszonych. Obrady Kongresu zainaugurował swoim wystąpieniem Premier Donald Tusk, a do postulatów zgłaszanych w dyskusji odniósł się Wicepremier Waldemar Pawlak. Z listem do uczestników zwrócił się też Prezydent Lech Kaczyński.W dyskusji obok pracodawców głos zabrali m.in. Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Jerzy Buzek, Leszek Balcerowicz, Jerzy Hausner, Janina Ochojska, Jan Guz, Janusz Palikot, Aleksander Smolar, Magdalena Środa, ks. Adam Boniecki.
Uczestnicy Kongresu ogłosili Deklarację, w której określili swoją rolę jako służebną wobec społeczeństwa. Zadeklarowali także uczestnictwo w reformach modernizujących kraj, pod warunkiem jednak uwolnienia gospodarki od krępujących ją barier i stworzenia klimatu dla wzrostu społecznej aktywności. Swoją wizję reform gospodarczych Kongres zawarł w „Postulatach do Rządu, parlamentu i opinii publicznej”. Postulaty zostały przygotowane przez organizatorów Kongresu w oparciu o opinie ich członków i analizy ekspertów. W trakcie dyskusji uczestnicy Kongresu uzupełnili dokument licznymi uszczegółowieniami, kilkadziesiąt różnych propozycji nadesłano też po zakończeniu obrad.
Zespół ekspertów złożonych z przedstawicieli organizatorów dokonał szczegółowej analizy tych wypowiedzi i uzupełnił „Postulaty” o wszystkie istotne wnioski. Ponieważ najwięcej z nich dotyczyło różnych kwestii podatkowych, zespół przygotował odrębny załącznik do „Postulatów” pt. „Podatkowe bariery rozwoju przedsiębiorstw”. Jest to uzgodniona i spójna koncepcja reformy systemu podatkowego, zawierająca projekty rozwiązań ułatwiających życie wszystkim przedsiębiorstwom w Polsce.
Organizatorzy Kongresu oczekują, że Rząd dokona teraz analizy efektów Kongresu i zaproponuje sposoby ich realizacji.
W sektorze przedsiębiorstw w Polsce pracuje obecnie ponad 6,5 mln pracowników, a ponad 60% wynagrodzeń wypłacanych w gospodarce to ich płace. Przedsiębiorstwa ponoszą ponad 75% nakładów inwestycyjnych w gospodarce i wytwarzają dziś bezpośrednio 70 proc. polskiego PKB.
Polska rozwijała się wciągu ostatnich 16 lat w tempie średnio 4,5 proc. rocznie, co stawia nas wśród 11 najszybciej rosnących gospodarek świata. To przede wszystkim zasługa polskich przedsiębiorstw i powód do dumy całego społeczeństwa. Gdyby nasz kraj nadal tak szybko się rozwijał, po 16 latach dochód na mieszkańca zrównałby się u nas z obecnym poziomem państw strefy euro. Po kolejnych 10 latach Polska stałaby się od nich zamożniejsza. To jest historyczne wyzwanie, które pracodawcy i rząd mają obowiązek podjąć.
Organizatorzy Pierwszego Kongresu Pracodawców:
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Konfederacja Pracodawców Polskich
Związek Rzemiosła Polskiego
Polska Rada Biznesu
Amerykańska Izba Handlowa w Polsce
Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa
Dokumenty Pierwszego Kongresu Pracodawców