Powstały założenia nowej płaszczyzny współpracy

Organizatorzy Pierwszego Kongresu Pracodawców, który odbył się 17. 01. 2008 r. - PKPP Lewiatan, Konfederacja Pracodawców Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego, Polska Rada Biznesu, Amerykańska Izba Handlowa w Polsce, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa w Deklaracji Kongresu zobowiązali się do opracowania założeń nowej formy współpracy organizacji biznesowych w Polsce. Po dwóch miesiącach pracy zespołu roboczego powstały założenia nowej platformy. Nowa formuła współpracy pozwoli uniknąć ograniczeń, jakie dziś ciążą na Radzie Przedsiębiorczości.

Sześć znaczących organizacji biznesowych już pokazało, że potrafi się porozumieć organizując Pierwszy Kongres Pracodawców – wydarzenie bez precedensu w historii polskiej transformacji, w którym uczestniczyło ponad 3 tys. osób oraz najwyżsi przedstawiciele rządu. Teraz świadome potrzeby wspólnej reprezentacji środowiska biznesowego w Polsce, przygotowały założenia koncepcji funkcjonowania nowej platformy współpracy, która byłaby dostępna dla szerokiej grupy organizacji zrzeszających przedsiębiorców.

Głównym zadaniem nowej struktury ma być pokazanie roli i znaczenia pracodawców we współczesnym świecie, a także prezentowanie opinii tego środowiska w najważniejszych sprawach gospodarki i społeczeństwa. Bez ludzi tworzących miejsca pracy nie ma rozwoju, nie ma podatków, z których pokrywane są koszty funkcjonowania Państwa. Chcemy być postrzegani jako ważna część społeczeństwa.

Ta inicjatywa w niczym nie ograniczy niezależności i kompetencji jej uczestników, za to pozwoli wzmocnić ich własne postulaty. Nowa formuła współpracy pozwoli uniknąć ograniczeń, jakie dziś ciążą na Radzie Przedsiębiorczości, bowiem w przeciwieństwie do Rady, jest ona otwarta dla wszystkich, którzy spełnią kryteria członkostwa. Rada Przedsiębiorczości była porozumieniem zamkniętym, ograniczonym do 11 organizacji, nierejestrowanym, z zasadą konsensusu, gdzie każdy miał jeden głos. To czasami paraliżowało jej prace. Rada spełniła swoje zadanie, teraz czas na szerszą formułę współpracy.

Według założeń nowa płaszczyzna współpracy ma być związkiem stowarzyszeń zarejestrowanym na podstawie ustawy o stowarzyszeniach. Będzie dysponowała stałym biurem i Sekretariatem opłacanym ze wspólnego budżetu, co pozwoli lepiej przygotowywać wspólne stanowiska i koordynować współpracę zdecydowanie większej liczby członków.

Do nowej platformy współpracy będą mogły przystąpić organizacje przedsiębiorców zarejestrowane zgodnie z prawem, które działają co najmniej 3 lata, stale prezentują swoje opinie i stanowiska w sprawach gospodarczych na forum publicznym, są ogólnopolskie i ponadbranżowe, nie są członkami organizacji, które wcześnie przystąpiły do nowej platformy współpracy i mają audytowany bilans. I co najważniejsze - czują potrzebę przeprowadzenia zmian korzystnych dla gospodarki i firm oraz chcą zaangażować się w ich przeprowadzenie.

Nowa płaszczyzna współpracy, zgodnie z założeniami, będzie dysponowała budżetem pochodzącym ze składek członków. Wstępne obciążenia zostały rozdzielone proporcjonalnie do wielkości każdej z organizacji i liczby jej głosów we władzach.

Warszawa, 20 marca 2008 r.