Grupa Pracodawców EKES będzie gościć w Polsce

9 i 10 kwietnia w Krakowie spotka się Grupa Pracodawców Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego, jednego z ważnych organów UE. Będzie to pierwsze wyjazdowe posiedzenie Grupy w naszej części Europy.

PKPP Lewiatan ma w Grupie dwóch przedstawicieli, a jeden z nich, Jacek Krawczyk, wiceprezydent naszej Konfederacji, jest wiceprzewodniczącym Grupy. Poprosiliśmy go, aby wyjaśnił nam w rozmowie, jaka jest ranga krakowskiego spotkania.

EKES wspiera pracodawców
Rozmowa z Jackiem Krawczykiem, wiceprzewodniczącym Grupy Pracodawców w EKES i wiceprezydentem PKPP Lewiatan

Reprezentuje Pan naszą Konfederację w EKES. Czy wynikają z tego dla nas jakieś korzyści?
EKES powstał 50 lat temu w celu stworzenia różnym organizacjom reprezentującym społeczeństwo obywatelskie warunków do dialogu społecznego, a także umożliwić uczestnictwo w procesie tworzenia wspólnych rozwiązań europejskich. Tak też jest i dzisiaj. EKES wydaje opinie we wszystkich ważnych dla UE sprawach poprzez uczestnictwo w procesie tworzenia prawa unijnego. Ponadto podejmuje również inicjatywy własne, poddając analizie ważne z punktu widzenia partnerów społecznych kwestie o zasięgu europejskim. Przedstawiciele PKPP Lewiatan w EKES mają pełną możliwość korzystania z tego unikatowego pośród instytucji europejskich statusu, jaki określono dla EKES. W Grupie Pracodawców EKES reprezentowane są wszystkie znaczące organizacje pracodawców w Europie, co stwarza nam dodatkowe możliwości wpływania na ważne dla pracodawców sprawy będące przedmiotem prac w Komisji czy Parlamencie Europejskim.

Czy EKES jako instytucja opiniodawcza może zrobić cokolwiek pożytecznego dla pracodawców?
Nie tylko może, ale i wiele robi wspierając inicjatywy ważne z punktu widzenia pracodawców. Na przykład: co roku unijna polityka pomocy publicznej poddawana jest również ocenie EKES. W trakcie prac nad takimi ocenami wielokrotnie podnoszono kwestie związane z równym traktowaniem sektora publicznego i prywatnego, w tym w szczególności w nowych krajach członkowskich takich jak Polska. Przedstawiciele Komisji Europejskiej z zainteresowaniem odnosili się do naszych propozycji i komentarzy. Innym przykładem może być słynna dyrektywa usługowa. Wokół niej w Komitecie rozgorzała prawdziwa bitwa. Zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy dyrektywy próbowali wykorzystać EKES do wsparcia swojego stanowiska w Parlamencie. Ostateczna opinia Komitetu w tej sprawie miała charakter bardzo zbliżony do przyjętej w tym zakresie regulacji, a stanowisko EKES przyjęte zostało z dużym uznaniem przez pozostałe instytucje europejskie. Można podać jeszcze wiele przykładów świadczących o dużym wpływie EKES jako ciała opiniodawczego na decyzje Parlamentu i Komisji Europejskiej.

Zdaje Pan sobie zapewne sprawę, że choć jesteśmy prawie 4 lata w Unii, wielu przedsiębiorców nie wie, jak wiele ważnych dla nich przepisów powstaje w Brukseli?
Rozgraniczanie problemów na krajowe i unijne jest anachroniczne. Ważne dla nas sprawy dzieją się TAKŻE w Brukseli. Zdają sobie z tego sprawę poważne organizacje pracodawców i dlatego też ich przedstawicielstwa w Brukseli są tak bardzo aktywne. Warto wskazać, że znaczące organizacje pracodawców w Europie mają swoich przedstawicieli także w Grupie Pracodawców EKES.


Jest Pan wiceprzewodniczącym Grupy Pracodawców w EKES. Jaką rolę odgrywa Grupa w EKES? Jakimi sprawami się zajmuje?
Tak, prezydentura I Grupy to wielki zaszczyt i wyraz uznania dla aktywności przedstawicieli PKPP Lewiatan w pracach Komitetu. EKES składa się z trzech grup politycznych: Grupy I pracodawców, Grupy II pracobiorców oraz Grupy III interesów trzecich (organizacji pozarządowych). Jako grupa pracodawców pozostając w ścisłym kontakcie z głównymi europejskimi organizacjami biznesowymi, takimi jak na przykład BUSINESSEUROPE, opowiadamy się za przyjmowaniem opinii Komitetu, które w jak najlepszy sposób chronią interesy pracodawców. Europa, a właściwie Unia, ma mocno socjalny charakter, a pozycja związków zawodowych w wielu krajach jest bardzo silna. Szukanie każdego sposobu na prezentowanie i wspieranie stanowiska pracodawców europejskich to główna misja naszej grupy. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że EKES otrzymuje do zaopiniowania większość proponowanych przez Komisję i Parlament projektów legislacyjnych, to dopiero wtedy można zdać sobie sprawę z ogromu stojących przed Grupą I zadań. Ponadto często podejmujemy prace nad opiniami z inicjatywy własnej - ostatnio doprowadziliśmy do rozpoczęcia przez EKES prac nad opinią dotycząca relacji transatlantyckich. W Polsce nikogo nie trzeba chyba przekonywać o wadze tych relacji dla dalszego rozwoju gospodarczego państw europejskich.

Firmy kosmetyczne są ostatnio zaniepokojone dyrektywą kosmetyczną. Czy EKES może im jakoś pomóc?
Z całą pewnością zdanie firm kosmetycznych będzie wzięte pod uwagę. Powołana została grupa robocza do wypracowania projektu opinii w tej sprawie, a ja jako jej sprawozdawca mogę zapewnić, że rozważymy wszystkie racje i stanowiska stron.

9-10 kwietnia ma się odbyć w Krakowie spotkanie plenarne Grupy Pracodawców EKES. Jaka jest ranga tego wydarzenia?
To pierwsze wyjazdowe posiedzenie Grupy pracodawców EKES w kraju Europy Środkowo-Wschodniej. Prezydencja Grupy pierwszej przykłada duża wagę do tego spotkania. Zaproszeni goście zarówno z Polski, jak i krajów spoza Unii Europejskiej, przedstawią swoje poglądy na temat efektów rozszerzenia Unii, jak i skutków globalizacji gospodarki światowej. Po raz pierwszy gościć będziemy w Polsce Pana Muthuramana - Prezesa Zarządu TATA STEEL - globalnej firmy indyjskiej z sektora stalowego wchodzącej w skład grupy TATA. Stworzy to dodatkowo możliwość rozmowy o gospodarce azjatyckiej i jej relacjach z innymi gospodarkami w tym polską i europejską.

O czym jeszcze będziecie rozmawiać w Krakowie?

Jak wspomniałem, spotkanie ma dwa główne tematy: po pierwsze - konsekwencje rozszerzenia Unii Europejskiej, a po drugie – szanse i zagrożenia wynikające z globalizacji gospodarki światowej. Polska jako największy nowy kraj członkowski jest dobrym miejscem do rozmowy na temat konsekwencji rozszerzenia Unii w 2004 roku. Polscy paneliści, w tym nasi koledzy z PKPP Lewiatan, będą mieli znakomitą okazję do podzielenia się z kolegami z Grupy I EKES oraz innymi zaproszonymi gośćmi swoimi doświadczeniami i wnioskami wynikającymi z prawie już czterech lat członkowstwa Polski w Unii Europejskiej. Również dyskusje z zaproszonymi gośćmi zagranicznymi będą dla nas stanowiły szansę na inne spojrzenie na proces globalizacji gospodarki. Chcemy porozmawiać o tym, jakie warunki należy spełnić, aby globalizacja przybrała pozytywny charakter, a ponadto jakie działania mogą zostać podjęte na szczeblu krajowym oraz europejskim, aby globalizacja sprzyjała rozwojowi uczestniczących w niej przedsiębiorstw.

Rozmawiał: PR