Indeks Biznesu PKPP Lewiatan - sierpień 2008

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w sierpniu zyskał po dwa punkty w notowaniu rocznym i półrocznym. Silny popyt płynący przede wszystkim z konsumpcji i inwestycji stabilizuje tempo wzrostu, mimo pogorszenia w eksporcie. Niepokoją także pogarszające się parametry makroekonomiczne gospodarki i rosnąca inflacja. Stabilizująco na kondycję gospodarki wpływa ciągle malejące bezrobocie i zaskakująco niski deficyt budżetowy.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w sierpniu zyskał po dwa punkty w notowaniu rocznym i półrocznym, osiągając odpowiednio 67 i 70 pkt. Utrzymuje się przewaga indeksu kwartalnego w stosunku do rocznego, co oznacza oczekiwanie osłabienia tendencji wzrostowych gospodarki, jednak będzie to raczej proces stopniowy i da się odczuć wyraźniej dopiero na przełomie roku. Silny popyt płynący przede wszystkim z konsumpcji i inwestycji stabilizuje tempo wzrostu, mimo pogorszenia w eksporcie. Pogarszające się warunki eksportu wpływają na spowolnienie tempa wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu. Przedsiębiorstwa redukują bieżącą produkcję obawiając się nadmiernego wzrostu zapasów, ponieważ antycypują pogorszenie opłacalności sprzedaży na eksport i brak perspektyw jej powiększania wobec pogorszenia się koniunktury za granicą. Utrzymujący się silny wzrost płac gwarantuje wysoki popyt krajowy i chroni przed silniejszym spowolnieniem, ale negatywnie wpływa na rentowność produkcji. Jednocześnie pogarszają się parametry makroekonomiczne gospodarki, rośnie inflacja i deficyt na rachunku obrotów bieżących z zagranicą. Stabilizująco natomiast wpływa na gospodarkę ciągle malejące bezrobocie i zaskakująco niski deficyt budżetowy.

Indeksy szczegółowe
Przedstawiają wpływ poszczególnych czynników na oczekiwany poziom koniunktury. Dotyczą popytu globalnego, finansów, sytuacji makro-ekonomicznej i politycznej.

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)
Indeks roczny popytu wzrósł aż o cztery punkty do 84 pkt., a kwartalny o dwa punkty do 83 pkt. Głównym czynnikiem wzrostu popytu konsumpcyjnego jest niesłabnący wzrost płac i ciągły przyrost zatrudnienia przy malejącej stopie bezrobocia. Wprawdzie zatrudnienie rośnie wolniej niż dotąd, ale przy wysokiej dynamice płac nie wpływa to znacząco na osłabienie dynamiki funduszu płac, co pozwala na utrzymanie tempa wzrostu konsumpcji mimo wyższej inflacji. Nie widać też oznak zdecydowanego osłabienia dynamiki inwestycji krajowych, pomimo lekkiego osłabienia rentowności w sektorze przedsiębiorstw. Spowolnienie może przyjść raczej od strony popytu eksportowego, a widać go już w napływie inwestycji zagranicznych, co wynika z ogólnego osłabienia koniunktury na świecie. Należy jednak zauważyć, że dynamika eksportu mimo niekorzystnych tendencji kursowych jest ciągle wysoka i raczej nie można się spodziewać, by groziło nam nagłe załamanie eksportu, przynajmniej w tym roku.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)
Indeksy finansów tym razem uległy wyraźnej poprawie - indeks kwartalny o 4 pkt., a indeks roczny aż o 5 pkt., osiągając w obu przypadkach poziom 57 pkt. Wyniki finansowe sektora przedsiębiorstw po dwóch kwartałach okazały się lepsze niż po pierwszym, chociaż nieco gorsze niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Wydaje się, że przy obserwowanym wzroście kosztów pracy, surowców i materiałów oraz kosztów finansowych przedsiębiorstwa radzą sobie wyjątkowo dobrze, a banki odnotowały po dwóch kwartałach wręcz zdumiewająco dobre wyniki, nie odczuwając skutków światowego kryzysu finansowego. Utrzymuje się wysoka płynność w sektorze przedsiębiorstw, co zwiększa ich odporność na bieżące zawirowania koniunktury, a także wiarygodność względem kredytujących je banków.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

Makroekonomiczny indeks odnotował dalszy spadek, o 3 pkt. indeks kwartalny i o 4 pkt. indeks roczny, odpowiednio do 65 i 63 pkt. Chociaż ciągle maleje bezrobocie, a deficyt budżetowy jest zaskakująco niski, to jednak inflacja nadal rośnie, podobnie jak deficyt obrotów bieżących z zagranicą. Mimo stosunkowo niezłej dynamiki eksportu, import rośnie znacznie szybciej na skutek silnego popytu krajowego i wysokiego kursu złotego. Gdyby więc eksport istotnie zwolnił, sytuacja w obrotach zagranicznych może się szybko pogorszyć, co przy malejącym napływie inwestycji zagranicznych grozi zachwianiem równowagi bilansu płatniczego.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Po kilku miesiącach spadku w tym miesiącu indeks oceny sytuacji politycznej odnotował silny wzrost i to we wszystkich przekrojach czasowych. Indeks kwartalny zyskał 7 pkt., a indeks roczny aż dziewięć. Indeks ten wykazuje w ostatnich miesiącach bardzo silne wahania.

Tekst z wykresami