Dyrektywa w sprawie pracowników tymczasowych przyjęta

Parlament Europejski zatwierdził 23 pażdziernika 2008 r. projekt dyrektywy dotyczącej warunków pracy pracowników tymczasowych. Dzięki zatwierdzeniu projektu bez poprawek w drugim czytaniu udało się po sześciu latach impasu uzyskać przyjęcie przepisów wspierających sektor pracy tymczasowej.

Przedstawiona przez Komisję w 2002 roku dyrektywa ustanawia zasadę braku dyskryminacji między pracownikami zatrudnionymi przez agencję pracy tymczasowej i pracownikami zatrudnionymi na podobnym stanowisku. Po pierwszym czytaniu w Parlamencie projekt z poprawkami trafił do Rady, gdzie był blokowany przez sześć lat przez państwa członkowskie. Porozumienie osiągnięto dopiero w czerwcu 2008 roku.

Wspólne stanowisko uwzględnia większość poprawek przyjętych podczas pierwszego czytania w Parlamencie. Gwarantują one równe traktowanie pracowników w przedsiębiorstwie użytkownika od pierwszego dnia pracy. Ochrona ta obejmuje prawo do korzystania z przepisów prawa pracy, z prawa do równego wynagrodzenia na tych samych zasadach, jak pozostali zatrudnieni i z ochrony socjalnej. Odstępstwa od klauzuli o braku dyskryminacji powinny być uzgadniane przez partnerów społecznych, w negocjacjach zbiorowych lub za pomocą umów zawieranych z partnerami społecznymi na szczeblu krajowym.

Dyrektywa ma być uzupełnieniem istniejącego prawa o agencjach pracy tymczasowej oraz jako część Strategii Lizbońskiej ma się przyczynić do tworzenia miejsc pracy i rozwoju elastycznych form zatrudnienia. Państwa członkowskie mają teraz trzy lata na włączenie nowych przepisów w swój system prawny.

Przyjęte rozwiązania wspólnotowe nie będą odgrywać szczególnej roli, gdyż nasze ustawodawstwo krajowe zawiera już rozwiązania zapewniające daleko idącą ochronę pracowników tymczasowych, w tym zakaz jakiejkolwiek dyskryminacji.