Nowy artykuł

19 listopada 2008 r. odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, na którym posłowie poparli Uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Tym samym poparli poprawki, które zostały przez nich odrzucone na wcześniejszym etapie prac nad ustawą!

Mowa o poprawkach wprowadzających obowiązek uwidaczniania w ramach ceny produktu kosztów gospodarki odpadami na każdej etykiecie cenowej i paragonie zakupu oraz obowiązku finansowania publicznej edukacji ekologicznej dla firm nie korzystających z usług organizacji odzysku w wysokości 0,1% przychodu.

Przepisy te nakładają na wszystkich sprzedawców sprzętu elektronicznego i elektrycznego nowe, bardzo kosztowne obowiązki. Obowiązki, które wykraczają poza przepisy dyrektywy unijnej!

Uchwalając ustawę wraz ze zmianami zaproponowanymi przez senatorów posłowie postąpili wbrew unijnemu Programowi Better Regulation, w ramach którego Polska zobowiązała się, że do 2010 roku obniży koszty administracyjne obciążające podmioty gospodarcze o 25%. Tymczasem większość działań wprowadzających nowe regulacje prawne, albo nowelizujących już istniejące prawo idzie w kierunku wzrostu obciążeń administracyjnych. Ustawa ta jest tego najlepszym przykładem. Tworzone jest prawo, które będzie musiało trafić zaraz po uchwaleniu do nadzwyczajnej komisji „Przyjazne Państwo”.

Przedsiębiorstwa będą musiały w przyszły roku, a zapewne także w kolejnych latach, radzić sobie nie tylko ze skutkami kryzysu na światowym rynku finansowym i osłabieniem gospodarczym w Polsce, ale także z rosnącymi kosztami administracyjnymi będącymi następstwem przyjętych przez Sejm regulacji prawnych. A Polska nie wywiąże się z zobowiązania dotyczącego redukcji tych kosztów.

Zwracanie przez Sejm uwagi przy tworzeniu prawa na koszty regulacji jest także szczególnie ważne w kontekście osłabienia gospodarczego, które jest już odczuwalne w polskiej gospodarce, a jego skala będzie znacznie większa w 2009 r. Niestety na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Posłowie nie wzięli pod uwagę argumentów ekonomicznych, nie wzięli pod uwagę żadnych argumentów padających z sali!

Apelujemy zatem do Ppsłów o odrzucenie poprawek wprowadzających obowiązek uwidaczniania kosztu gospodarki odpadami na dokumentach sprzedaży oraz przekazywaniu 0,1% przychodu przedsiębiorców na edukację ekologiczną w trakcie plenarnego głosowania nad przyjęciem przedmiotowej ustawy wraz z poprawkami wprowadzonymi przez Senat, które planowane jest na 21 listopada br.!