Spotkanie BUSINESEUROPE Executive Committee w Brukseli

14 lutego 2008 r. odbyło się w Brukseli spotkanie Executive Committee BUSINESSEUROPE. PKPP Lewiatan reprezentowała Anna Karaszewska, zastępca dyrektora generalnego. Głównymi tematami rozmów dyrektorów generalnych federacji członkowskich BUSINESSEUROPE były: przesłanie polityczne BUSINESSEUROPE na pięćdziesięciolecie istnienia organizacji, polityka energetyczna i zmiany klimatyczne, drugi etap konsultacji w sprawie dyrektywy o Europejskich Radach Pracowniczych oraz przegląd budżetu Unii Europejskiej.

Zaprezentowano zagadnienia omawiane przez grupę Special Task Force on Subscription Key. Zadaniem tej grupy jest przeprowadzenie reformy systemu naliczania składek członkowskich BUSINESSEUROPE. Dotychczasowy system pochodzi z 1990 roku i nie oddaje w pełni obecnej sytuacji finansowej i gospodarczej państw członkowskich oraz federacji należących do BUSINESSEUROPE.

Sekretarz Generalny BUSINESSEUROPE Philippe de Buck przedstawił aktualny kalendarz działań BUSINESSEUROPE, podkreślił znaczenie prognoz gospodarczych, w tym wagę raportu Economic Outlook i zadeklarował, że BUSINESSEUROPE z uwagą będzie śledzić postępy w ratyfikacji traktatu reformującego. Ponadto wskazał najważniejsze kwestie w obszarze spraw społecznych: flexicurity, dyrektywę o czasie pracy i agencjach pracy tymczasowej, dyrektywę o Europejskich Radach Pracowniczych. Philippe de Buck mówił także o przygotowaniach do Tripartite Social Summit – spotkania, które odbędzie się w przeddzień wiosennej Rady Europejskiej (13-14 marca 2008 r.). Jako najważniejsze punkty w polityce UE w nadchodzącym czasie wskazał: przegląd Wspólnego Rynku, politykę ochrony konsumentów, podatki oraz energię i zmiany klimatyczne.

Przesłanie BUSINESSEUROPE zaprezentowano wraz z zamierzeniami co do formuły korzystania z dokumentu przez sekretariat BUSINESSEUROPE oraz federacje członkowskie. Dokument ten będzie tematem debaty pomiędzy Przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso a Prezydentem BUSINESSEUROPE Ernestem-Antoine Seilliere podczas European Business Summit 21-22 lutego 2008 r. w Brukseli. Gotowy dokument zaprezentowany będzie przewodniczącym wszystkich frakcji w Parlamencie Europejskim, przesłany do wszystkich instytucji europejskich, partnerów BUSINESSEUROPE oraz umieszczony na stronie internetowej. Federacje członkowskie będą rozpowszechniać przesłanie BUSINESSEUROPE zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.

W obszarze polityki energetycznej i zmian klimatycznych dyskusja dotyczyła pakietu propozycji legislacyjnych wydanego przez Komisję Europejską 23 stycznia 2008 r. oraz przygotowań do konferencji COP-14 w Poznaniu i COP-15 w Kopenhadze. W pakiecie energetycznym za najważniejsze przyjęto propozycje dyrektyw w sprawie Systemu Handlu Emisjami (ETS) oraz w sprawie energii ze źródeł odnawialnych. W projekcie dyrektywy o ETS zasada aukcji na limity emisji CO2 przyjęta została jako zasada ogólna, co spotkało się z dużym rozczarowaniem większości federacji członkowskich. Przyczyną rozczarowania była duża różnica zdań wśród członków (60% producentów energii opowiada się za zaproponowanym przez Komisję Europejską systemem). Wobec tego należałoby uważnie sformułować stanowisko, ale nie akceptować in extenso zapisów projektu. Uczestnicy dyskusji podkreślili, że teraz ważne jest w jakim stopniu będzie możliwe forsowanie systemu benchmarkingu, a także w jakich sektorach. W obecnej debacie ważne będzie wskazywanie na wpływ zapisów dyrektywy na ceny energii elektrycznej. Z kolei CBI i IBEC postulowały dużą elastyczność w stosowaniu systemu aukcji.

W sprawie odnawialnych źródeł energii podkreślono, że BUSINESSEUROPE dotąd opowiadała się za harmonizacją krajowych mechanizmów wsparcia dla produkcji energii z tych źródeł, co pozwoliłoby na umocnienie tego segmentu rynku europejskiego. Przedstawiciele fińskiej federacji oraz CBI sprzeciwili się takiej harmonizacji. Włoska federacja podkreśliła, że w stanowisku BUSINESSEUROPE powinna się znaleźć wzmianka o better regulation w tym obszarze. Belgijska federacja uznała, że BUSINESSEUROPE powinna wypowiedzieć się w sprawie podziału celów pomiędzy państwa członkowskie. BDI natomiast postulował zaproponowanie innego, mniej kosztownego systemu dla krajowych mechanizmów wsparcia.

Sekretariat BUSINESSEUROPE zapowiedział ścisłą współpracę przy organizowaniu wydarzeń towarzyszących konferencjom COP w Poznaniu i Kopenhadze. Przedstawiciel duńskiej federacji poinformował o planowanym na przełomie 2008/2009 wydarzeniu z udziałem świata nauki i biznesu, jeszcze przed COP w Kopenhadze. Obecność BUSINESSEUROPE ma być bardziej widoczna niż podczas konferencji na Bali, co wychodzi naprzeciw postulatom BDI. Anna Karaszewska w imieniu PKPP Lewiatan zadeklarowała pełne zaangażowanie i gotowość współpracy.

BUSINESSEUROPE stoi na stanowisku, że nie ma potrzeby przeprowadzania nowelizacji dyrektywy o Europejskich Radach Pracowniczych, co kłóci się z podejściem prezentowanym przez ETUC. Jasne jest jednak, że intencją Komisji Europejskiej jest wprowadzenie pewnych zmian do tego aktu. BUSINESSEUROPE opowiedziała się za prowadzeniem dyskusji pomiędzy partnerami społecznymi, w ramach Social Dialogue Committee. Obecnie przeprowadzany jest drugi etap konsultacji z partnerami społecznymi. Dokument finalny zostanie przedstawiony przez Komisję 26 lutego br., a Social Affairs Committee BUSINESSEUROPE przyjmie stanowisko 5 marca.

Dyskusja nad reformą budżetu unijnego skupiła się wokół trzech wątków: zmiany struktury budżetu, Wspólnej Polityki Rolnej oraz systemu środków własnych, a także roli Parlamentu Europejskiego. BUSINESSEUROPE spójnie opowiedziała się za skróceniem okresu budżetowania z 7 do 5 lat, zgodnie z cyklem wyborczym w unijnych instytucjach. Wzrost wydatków na politykę innowacji i konkurencyjność jest konieczny, stąd poparcie dla przesunięcia środków na politykę spójności oraz reformę WPR. Według włoskiej federacji CONFINDUSTRIA nie może być mowy o wprowadzeniu podatku europejskiego w ramach reformy systemu środków własnych, ponieważ byłoby to niezgodne z popularyzowaniem integracji europejskiej wśród obywateli. MEDEF opowiedziała się za reformą WPR wskazując na fakt, że przy dobrej koniunkturze rynkowej jest to najlepszy moment na takie posunięcie. Anna Karaszewska wyraziła poparcie dla reformy budżetu, opowiedziała się za skróceniem okresu budżetowania, wskazała jednak, że przesunięcia w wydatkach budżetowych z pewnością wzbudzą dyskusję polityczną w państwach członkowskich. PKPP Lewiatan postrzega wpływ wzrostu wydatków na politykę wspólności jako korzystny dla polskiej gospodarki, gdyż choć obecnie środki te są wykorzystywane w Polsce na przykład na nadrabianie zaległości w rozbudowie infrastruktur, to w kolejnej, ważnej już dla nas perspektywie finansowej nastąpi zmniejszanie nierówności w innych obszarach, takich jak choćby innowacje. PKPP Lewiatan opowiedziała się również za przesunięciem bezpośrednich dopłat dla rolników w kierunku wsparcia i rozwoju obszarów rolnych.