Przewidywany wzrost wynagrodzenia minimalnego

2 lipca na spotkaniu Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych poinformowano o wzroście wynagrodzenia minimalnego od 1 stycznia 2009 r. o 78 zł (do 1204 zł). PKPP Lewiatan wraz z innymi organizacjami pracodawców akceptują propozycję rządową, uzasadnioną przesłankami ekonomicznymi, nie zgadza się z nią natomiast strona związkowa.

Rząd przedstawił makroekonomiczne założenia do projektu budżetu państwa na przyszły rok – 5% dynamikę PKB i 2,9% średnioroczną dynamikę cen towarów i usług konsumpcyjnych. Czynnikami, które wg rządu mają wpłynąć na wzrost PKB w 2009 r. będzie wysoki, bo aż 5,4%, wzrost spożycia indywidualnego oraz 10% wzrost inwestycji. Przedstawione przez rząd założenia do budżetu państwa na 2009 r. oceniamy optymistycznie, podkreślamy jednak konieczność przeprowadzenia systemowych reform dla dalszego dynamicznego rozwoju polskiej gospodarki.

Wg stanowiska PKPP Lewiatan takie tempo wzrostu PKB w roku 2009 r. będzie trudne do osiągnięcia. Pojawiają się bowiem pierwsze sygnały spowolnienia gospodarczego. W I kwartale 2008 r. wzrosła wartość strat netto przedsiębiorstw, a wzrost kosztów w przedsiębiorstwach był szybszy niż wzrost przychodów, co zmniejszyło rentowność firm. Spadł też odsetek firm, które osiągnęły w I kwartale 2008 r. zysk netto (z 69% do 66,9%). Mniejszy odsetek przedsiębiorstw eksportuje swoje produkty i usługi, a udział przychodów z eksportu w przychodach ogółem spadł. Inflacja utrzymuje się na wysokim, ponad 4% poziomie.

PKPP Lewiatan uważa natomiast, że stopa inflacji nie powinna przekroczyć zakładanego na 2009 r. poziomu 2,9%. Spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego, powolne odwracanie się procesów migracyjnych, inwestycje zwiększające podaż rzeczowych czynników produkcji (w I kwartale 2008 r. inwestycje wzrosły o prawie 16%), utrzymywanie się trendu wzrostu kursu złotego wobec euro i dolara wpłynie osłabiająco na wzrost cen dóbr i usług konsumpcyjnych w 2009 r. Jednak stopień aprecjacji złotego będzie dużo niższy niż w latach poprzednich, a zatem i amortyzacja będzie słabsza. Należy jednak podkreślić, że istnieją poważne ryzyka dla utrzymania inflacji na poziomie 2,9%.