Odrzucenia weta ws. pomostówek to dobra decyzja!

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan z satysfakcją przyjęła decyzję posłów odrzucającą weto do ustawy o emeryturach pomostowych. Cieszymy się, że parlamentarzyści opowiedzieli się za rozwojem Polski i uchronili pracujących Polaków przed zwiększonymi obciążeniami podatkowymi.

Zatrzymanie na rynku pracy 600 tysięcy pracowników może zwiększyć dochód narodowy nawet o 4% czyli o 50 miliardów złotych rocznie. Źródłem dobrobytu jest zawsze praca, dlatego niewysyłanie doświadczonych pracowników w sile wieku na emeryturę, jest koniecznym krokiem w stronę rozwoju.

Uchwalona ustawa o emeryturach pomostowych jest także sprawiedliwa. Przyznaje ona prawo do wcześniejszych świadczeń tylko tym, którzy pracują w najtrudniejszych warunkach lub wykonują szczególne rodzaje prac. Nie obejmuje ona obecnych trzydziestolatków, którzy mogą jeszcze zaplanować swoją dalszą ścieżkę zawodową, wymagającą przekwalifikowania w przyszłości. W takim kształcie emerytury pomostowe nie są przywilejem dla grup zawodowych posiadających silną reprezentację związkową, ale wsparciem dla faktycznie potrzebujących. Zapewniają pomoc państwa, ale myślą także o 12 milionach pracowników, którzy za świadczenia dla tej grupy będą musieli zapłacić.

Mamy również nadzieję, że podobnym sukcesem zakończą się prace nam modernizacją systemu emerytur mundurowych i rolniczych.