Konkurs Firma Równych Szans 2007 rozstrzygnięty

21 stycznia, podczas uroczystej Gali w Teatrze Polskim w Warszawie, zostały ogłoszone wyniki II edycji konkursu Firma Równych Szans. Główną nagrodę w kategoriach firm małych i średnich oraz dużych przedsiębiorstw wręczyła Henryka Bochniarz, Prezydent PKPP Lewiatan.

Godło Firma Równych i wyróżnienia otrzymały firmy i instytucje wprowadzające najskuteczniejsze rozwiązania w zakresie równości szans kobiet i mężczyzn w miejscu pracy.

Organizatorem tegorocznej edycji konkursu Firma Równych Szans w ramach projektu Gender Index była PKPP Lewiatan. Do konkursu zgłosiło się aż 130 podmiotów, ale przystąpić mogło jedynie 100.

Laureaci konkursu Firma Równych Szans 2007

W kategorii małych i średnich przedsiębiorstw

Miejsce 1. Skrivanek Sp. z o.o.
Miejsce 2. Spółdzielnia Pionier
Miejsce 3. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wyróżnienia

ADT Poland Sp. z o.o. za ułatwianie pracownikom łączenia obowiązków zawodowych
z rodzinnymi oraz Platinet Polska Krzysztof Potok za politykę równego dostępu do awansów

W kategorii dużych przedsiębiorstw

Miejsce 1. Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
Miejsce 2. Procter & Gamble Operations Polska Sp. z o.o.
Miejsce 3. Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie

Wyróżnienia

Przedsiębiorstwo Produkcyjne MARDOM Jan Walaszek za politykę równego dostępu do awansów oraz ochrony przed molestowaniem i mobbingiem, a także Volkswagen Motor Polska za politykę rekrutacji i dostępu do zatrudnienia.

Na potrzeby konkursu Firma Równych Szans opracowane zostały badania, z których wynika, że w Polsce zasada równości w rekrutacji nie zawsze jest przestrzegana. Wynagrodzenia kobiet i mężczyzn są mniej zróżnicowane w dużych korporacjach, niż w małych i średnich firmach. Aktywność edukacyjna pracownic zaprzecza potocznym wyobrażeniom, że kobiety w wieku do 39 lat niechętnie angażują się w zajęcia, które odciągają je od prac domowych. Zapisy kodeksowe gwarantujące osobie korzystającej z urlopu wychowawczego powrót do pracy na to samo stanowisko ciągle nie dają kobietom wystarczającej pewności. Stopień wiedzy na temat dyskryminacji jest wśród pracowników nadal zbyt niski. To tylko niektóre wnioski z badań zbiorczych II edycji konkursu Firma Równych Szans.

Konkurs Firma Równych Szans zorganizowany był przy udziale środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. Koncepcja projektu Gender Index opracowana została przez ekspertów i ekspertki Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Dla każdej firmy zgłoszonej na konkurs został obliczony Gender Index - indywidualny syntetyczny wskaźnik równego traktowania kobiet i mężczyzn, wyrażony w postaci liczbowej.


Zdjęcie:ZOOM