Rozpoczęto prace nad nowelizacją ustawy o VAT

Sejmowa podkomisja rozpoczęła prace nad nowelizacją ustawy o VAT. Opiniowany projekt w zaproponowanym brzmieniu jedynie w niewielkim zakresie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom przedsiębiorców, dla których regulacje w zakresie VAT są jednymi z najważniejszych z punktu widzenia prowadzonej działalności gospodarczej.

Pierwotnie posiedzenia planowano na dzień 14 i 15 lutego. Ostatecznie jednak posiedzenie planowane na 14.II. odwołano. PKPP Lewiatan przekazała posłom stanowisko do rządowej propozycji nowelizacji, oraz zestawienie propozycji zmian, o jakie w ocenie Konfederacji powinien zostać poszerzony rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT. Wspomniane propozycje zmian to najważniejsze zagadnienia z szeregu tych, która Rada Podatkowa PKPP Lewiatan zawarła w przygotowanej przez nią propozycji nowelizacji VAT, a które ostatecznie nie znalazły akceptacji Ministerstwa Finansów i nie zostały włączone do rządowych propozycji.

Tekst opinii przekazanej na ręce przewodniczącgo Podkomisji:

„Opiniowany projekt w zaproponowanym brzmieniu jedynie w niewielkim zakresie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom przedsiębiorców, dla których regulacje w zakresie VAT są jednymi z najważniejszych z punktu widzenia prowadzonej działalności gospodarczej. PKPP Lewiatan w grudniu 2005 r. przekazała na ręce Ministra Finansów przygotowany w przez Radę Podatkową przy PKPP Lewiatan kompleksowy projekt nowelizacji ustawy o VAT realizujący dwa podstawowe cele (zwiększenie neutralności podatku, zmniejszenie kosztów jego obsługi), których osiągnięcie, w opinii przedsiębiorców, jest konieczne dla zniesienia części barier w prowadzeniu działalności gospodarczej. Projekt Rady Podatkowej nie zawierał propozycji w zakresie zmian stawek podatku i nie realizował branżowych interesów. Niestety, jedynie nieliczne z zaproponowanych zmian znalazły poparcie Ministerstwa Finansów, a i te, które ostatecznie zawarto w rządowej propozycji nowelizacji zaproponowano w kształcie budzącym wątpliwości.

Dlatego też pragniemy wyraźnie wskazać, iż zakres zmian zawartych w opiniowanym projekcie nie może zostać uznany za satysfakcjonujący, gdyż w oczekiwanym i wystarczającym stopniu ani nie zwiększa neutralności podatku ani w sposób istotny nie zmniejsza kosztów jego obsługi.

Przechodząc do brzmienia projektu:

Najważniejszymi zmianami wydają się być zmiany wprowadzające do polskiego systemu VAT dwie nowe, co do zasady nieznanych dotąd temu systemowi instytucje:

- magazyny typu call-off stock
- system postponed accounting

Wprowadzenie obu regulacji do ustawy to realizacja postulatów przedsiębiorców. Stosowne rozwiązania w tym zakresie zawarte zostały w przekazanej w grudniu 2005 r. na ręce Ministra Finansów w przygotowanej przez Radę Podatkową przy PKPP Lewiatan nowelizacji ustawy podatku VAT.


Analiza szczegółowa