Nowe rozporządzenie ws. pracy cudzoziemców

20 lipca br. wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 30 sierpnia 2006 r. w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.

Znowelizowane rozporządzenie przewiduje m.in. możliwość wykonywania pracy przez cudzoziemców (obywateli państw graniczących z Polską) wykonujących pracę w okresie nieprzekraczającym trzech miesięcy w ciągu kolejnych sześciu miesięcy. Warunkiem jest otrzymanie przez nich oświadczenia polskiego pracodawcy o zamiarze powierzenia wykonywania pracy, zarejestrowanego w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę pracodawcy.

Mimo wprowadzenia ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców (dotyczy obywateli Ukrainy, Rosji, Białorusi) w opinii ekspertów PKPP Lewiatan rozwiązanie to jest zawężone i nie odpowiada rzeczywistemu zapotrzebowaniu polskiego rynku pracy.

Umożliwienie bowiem pracy cudzoziemcom, bez konieczności uzyskania zezwolenia, w okresie do 3 miesięcy w ciągu kolejnych 6 miesięcy jest okresem zbyt krótkim, aby znacząco mogło to wpłynąć na zainteresowanie podejmowaniem pracy w naszym kraju. Okres ten powinien wynosić przynajmniej 9 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, aby podjęcie legalnej pracy przez cudzoziemców było dla nich opłacalne.

Również negatywnie należy ocenić, iż w przyjętych rozwiązaniach nie został umożliwiony szerszy dostęp cudzoziemców z innych krajów, jak to było proponowane w projekcie rozporządzenia przesłanym do konsultacji społecznych. Większy dostęp szerszej grupy cudzoziemców do polskiego rynku pracy powinien w szczególności zostać umożliwiony w branżach szczególnie narażonych na brak pracowników np. w budownictwie