Rozpoczęły się prace Pre-Komitetu Monitorującego Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka

Trwają prace dotyczące ostatecznego kształtu Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG). Obecnie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego jest w trakcie uzgadniania z Komisją Europejską tekstu Programu po etapie negocjacji. Jego pierwsza ponegocjacyjna wersja została przekazana Komisji Europejskiej 24 lipca br.

Z informacji uzyskanych od Wiceministra Rozwoju Regionalnego Tomasza Nowakowskiego decyzja KE dotycząca PO IG powinna zapaść na przełomie września i października 2007 r. Wtedy będziemy znali ostateczny kształt PO IG.

Przygotowania do wykorzystania funduszy strukturalnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka trwają jednak nie tylko na poziomie Polska-UE.
27 lipca br. odbyło się pierwsze posiedzenie Pre-Komitetu Monitorującego Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. Ideą powołania Pre-Komiteteu Monitorującego PO IG było przygotowanie się do jak najszybszego rozpoczęcia korzystania ze środków unijnych alokowanych w ramach PO IG, a to wymaga m.in. opracowania i zatwierdzenia kryteriów wyboru projektów. Zgodnie z prawem, ciałem do tego uprawnionym jest Komitet Monitorujący PO IG, który może zostać powołany i zacząć działać dopiero po zatwierdzeniu programu przez KE – najwcześniej w październiku 2007 r. MRR zdecydowało się na rozwiązanie pozwalające na wcześniejsze rozpoczęcie prac, które będą niezbędne dla uruchomienia PO IG. Tym rozwiązaniem jest powołanie Pre-Komitetu Monitorującego PO IG.

Pre-Komitet został powołany zarządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego. Przewodniczy mu Wiceminister Rozwoju Regionalnego Tomasz Nowakowski. Do zadań Pre-Komitetu należy:
• opiniowanie szczegółowego opisu osi priorytetowych PO IG,
• opiniowanie projektu kryteriów wyboru projektów w celu ich późniejszego przyjęcia przez Komitet Monitorujący PO IG,
• opiniowanie projektu Regulaminu pracy Komitetu Monitorującego PO IG.

Na pierwszym posiedzeniu Pre-Komitetu przyjęto jego regulamin pracy. Omówiony został nowy – po pierwszych uzgodnieniach z KE – kształt Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Przedstawicielka Ministerstwa Rozwoju Regionalnego przedstawiła osie priorytetowe oraz wskaźniki monitorowania PO IG. W stosunku do wersji sprzed negocjacji obecny kształt PO IG zawiera nie 7 a 8 osi priorytetowych:
• Badania i rozwój nowoczesnych technologii – na tę oś priorytetową planuje się przeznaczyć 13,38% środków alokowanych w ramach PO IG, które wynoszą łącznie 9.711.629.742 euro (8,254 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego),
• Infrastruktura sfery badawczo-rozwojowej – 13,38% środków alokowanych w ramach PO IG
• Kapitał dla innowacji – 3,5%
• Inwestycje w innowacyjne przedsiębiorstwa – 35,32%
• Dyfuzja innowacji – 4,11%
• Polska gospodarka na rynku międzynarodowym – 4,23%
• Budowa elektronicznej administracji – 8,12%
• Społeczeństwo informacyjne – zwiększenie innowacyjności gospodarki – 14,58% środków alokowanych w ramach PO IG

Wg wstępnych szacunków przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z 45,8% środków alokowanych w ramach PO IG, w tym na małe i średnie przedsiębiorstwa przypadnie nie mniej niż 3,2 mld euro. Beneficjentami w tym programie będą również jednostki naukowo-badawcze (23,05%), instytucje otoczenia biznesu i ich sieci (10,8%) oraz jednostki administracji centralnej i obywatele (16,96%).

Następne posiedzenie Pre-Komitetu Monitorującego PO IG planowane jest na początek września 2007 r. Jego przedmiotem będzie zaopiniowanie szczegółowego opisu priorytetów PO IG, nad którymi w tej chwili pracuje MRR, zaopiniowanie rozporządzenia dotyczącego zasad udzielania wsparcia przez PARP, rozporządzeń Ministra Gospodarki i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego do PO IG, wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków w ramach PO IG oraz schematu instytucji, które będą „współzarządzać” środkami alokowanymi w ramach PO IG (Instytucją Zarządzającą jest MRR).

PKPP Lewiatan w pracach Pre-Komitetu reprezentuje Małgorzata Krzysztoszek (Członek Pre-Komitetu) i Igor Jeliński (Z-ca członka Pre- Komitetu).