Vat w budownictwie uchwalony

5 września 2007 r. Sejm jednogłośnie uchwalił nowelizację ustawy o podatku VAT dotyczącą przede wszystkim wprowadzenie definicji budownictwa społecznego pozwalającej na stosowanie obniżonej, 7% stawki podatku VAT dla dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów objętych tą definicją od 1 stycznia 2008 r.

Aby ustawa weszła w życie i możliwe było stosowanie obniżonej stawki od tej daty, ustawą musi jeszcze zająć się Senat a w przypadku zgłoszenia poprawek przez senatorów musi ona następnie wrócić do Sejmu. Końcem ścieżki legislacyjnej jest natomiast podpisanie ustawy przez Prezydenta i opublikowanie jej w Dzienniku Ustaw.

Zakres definicji pozwalającej na stawkę 7%

Z zastrzeżeniem, zgodnie z definicją budownictwa społecznego, objęte nią będą obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowane w dziale 12 Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, a także budynki z klasy ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia, świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Wspomniane zastrzeżenie dotyczy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni użytkowej przekraczającej 300 m² i lokali mieszkalnych o powierzchni użytkowej przekraczającej 150 m² . W stosunku do domów i mieszkań o takich parametrach w części nieprzekraczającej wspomnianych limitów stosowanie obniżonej stawki będzie możliwe, metraż wychodzący natomiast poza nie, objęty będzie stawką 22%.

Posłowie zdecydowali więc o powiększeniu limitów metrażowych względem propozycji rządowej – rząd proponował odpowiednio 220 i 120 m² oraz nie zgodzili się z zaproponowanym w przedłożeniu rządowym wyłączeniem z objęcia 7% stawką powierzchni garażu, miejsca postojowego czy innych pomieszczeń takich jak basen, sauna, siłownia, solarium. Powierzchnie te, w wersji przyjętej przez Sejm, będą więc wliczane do powierzchni użytkowej.

Zmiany w zakresie budownictwa mieszkaniowego nie są jednak jedynymi jakie wprowadzono w ustawie o VAT. Zdecydowano między innymi o wprowadzeniu do ustawy definicji wartości rynkowej, określono szczególną podstawę opodatkowania dla nieodpłatnej dostawy produktów spożywczych i napoi oraz wprowadzono zmianę, która co prawda doprecyzowuje brzmienie naszej ustawy względem wymogów unijnych, ale w praktyce może podatnikom nastręczyć wielu trudności. Zmiana ta dotyczy brzmienia art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy. Zgodnie z obowiązującym dziś brzmieniem, nie stanowią podstawy obniżenia podatku oraz zwrotu, faktury i dokumenty celne, gdy transakcja udokumentowana nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona z podatku, chyba, że kwota wykazana na fakturze została uregulowana. Takie brzmienie przepisu gwarantuje podatnikom duży komfort i bezpieczeństwo, nie wpływając jednocześnie negatywnie na budżet.

Wprowadzona zmiana nie przewiduje już zastrzeżenia, iż w przypadku uregulowania kwoty z faktury, może ona stanowić podstawę odliczenia czy zwrotu. Taka regulacja może podatnikom nastręczyć wielu problemów praktycznych, gdyż niejasne i skomplikowane przepisy w wielu sytuacjach nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy dana czynność powinna być zwolniona z podatku, czy też nie.

Na koniec, pragniemy jeszcze zasygnalizować, iż poza zmianami w VAT, Sejm tę samą nowelizacją zmienił również ustawę o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Co ważne, prawo do zwrotu przysługiwać będzie bezterminowo, a limity zwrotu obliczone zgodnie z zasadami określonymi w ustawie dotyczyć będą okresów pięcioletnich.

Teraz ustawa trafi do Senatu.